Проектопромените на нормативния акт, които бяха подложени на обществено обсъждане до 5-и февруари, коментира в ефира на "Хоризонт" директорът на Националния археологически институт с музей към БАН доцент Людмил Вагалински, който подчерта, че те не се подкрепят от професионалната общност на археолозите, нито от научните и академичните среди.
Доц. Вагалински беше категоричен, че промените в закона ще доведат до комерсиализация на археологията и всъщност ще навредят на процесите на проучване и опазване историческото ни наследство:
И се надявам тези предложения, които са направени - специално за НПО-та, които да извършват археологически проучвания, за сериозни промени в структурата на Съвета за теренни проучвания, да не се случат. Реакцията на съсловието от страната беше негативно на тези предложения - не говоря за моята институция, говоря за университети, за музеи.
Системата и модела, по който в момента функционира българската археология е действащ, подчерта доц. Вагалински:
Не съм чул, нито видял аргументирани негативни оценки за нейната работа. Защото, когато се предлагат такива резки промени, необходимо е те да бъдат обосновани, да се докаже, че нещо не върви, нещо куца. Твърдя, че моделът, по който работи българската археология през последните години - от 2009 година поне насам, е действащ.
На въпроса кому е нужно да се прекроява законът толкова често доцент Вагалински отговори така:
Със сигурност не на хора, които са радетели за българската археология и за археологическото културно наследство. Обикновено нещата се свеждат до пари - очевидно на мнозина не им харесва сегашното положение, при което съгласно закона инвеститорите трябва да плащат за археологическите проучвания и то съобразно тарифа, която е публикувана в Държавен вестник - между другото нейното създаване беше инициатива на българското правителство, припомни археологът, който пред "Хоризонт" преди време разказа как в Европа е допуснато частната инициатива да доминира над археологията. Той подозира, че това може да се случи и у нас, ако проектопромените в закона бъдат приети:
Убеден съм, че идеята е да се приватизира българската археология - тя е държавна в момента./../ И при нас последствията от това ще бъдат по- катастрофални (отколкото в други европейски страни-бел. ред.), защото България се отличава с много високо ниво на иманярска дейност. Няма друга такава държава Европа, където иманярите да са толкова много, толкова активни и за съжаление - толкова успешни.
Така че тази комбинация от иманярска истерия и евентуално приватизиране на археологията със сигурност ще сринат археологическото ни наследство, обобщи доц. Вагалински.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Редакцията на списание „Аз съм българче“ в партньорство с Българско Национално радио обявява литературен конкурс – „Вълшебното перце!“. По случай 24 май – денят на българската култура и славянската писменост редакцията на списание „Аз съм българче“, в партньорство с предаването „Закуска на тревата“ по програма..
„Любовта на Дон Перлимплин“ по Федерико Гарсия Лорка е спектакъл, чиято премиера ще се състои на 22 и 23 май 2022 г., 19.00 ч., Куклен театър НАТФИЗ, ул. „Стефан Караджа“ 20. "Това е едно заглавие, което много вълнува и второ в режисьорското решение, което ние направихме, ние разказваме тази прекрасна драматургия в три различни варианта ", каза за..
Трио „Дивертименто” и Мария Донева представят концерт – спектакъла „Сезони в музика и стих”. Това е музикално-поетична разходка из годишните времена на три епохи. Програмата включва музика от Антонио Вивалди, Роберт Шуман, Чайковски, Щраус, Рахманинов и дори Пиацола. Концерт-спектакълът ще е в 11 часа на 22 май в зала Vivacom Art Hall на..
"Усилието наистина е голямо. Организаторът е Националната галерия и без екипа на Националната галерия, който застана зад тези изложби - хора от всички отдели, това нямаше как да бъде възможно", каза за БНР Иво Милев, кураторът на двете юбилейни изложби, посветени на 140 години от рождението на Владимир Димитров - Майстора. Едната носи името..
"Избери радостта!" е авторски спектакъл по книгата "Полиана" на Елинор Портър. Премиерата е на 31 май от 19.30 часа в Нов театър НДК . "Избери радостта!" е бестселър, поставил началото на теорията за позитивното мислене в началото на 20 век. Полиана е символ на силата на човешкия дух, способността ни да избираме отношението си..
"Народни песни от Средните Родопи“ е книга и диск с 26 родопски песни, създадени с помощта на Национален Фонд "Култура". Песните са записани от Теодора Панайотова през 1979 година. " Записът е направен през 1979 година на 15 ноември вкъщи в Чепеларе . Eдна зимна вечер беше се събрал целия род на баща ми - лелите, сестрите на баба ми, които са родени в..
"Усетих, че през цялото време на диалога ми с глината, това е било една профилактика на духа , на моя дух, може би, за да се освобождавам", каза за БНР Димитър Николаев. Неговата самостоятелна изложба "Повърхности, цвят и Аз..." беше открита в столичната галерия "Арте" на 13-ти май и ще продължи до 25 май. Две изложби, посветени на 140 години..
" Само правителството ще усети ефекта от обявените по-рано през седмицата мерки . Това не са мерки, а антимерки. Наливането на пари на калпак постига..
На 21 май 2004 г. основаната в Сан Франциско асоциация на гражданите на света дарява със своята първа награда "Станислав Евграфович Петров". През..
Можем да направим интересни изводи, стъпвайки върху картината на електоралните нагласи, която рисуват последните социологически проучвания. Да кажем..