Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирена Филипова: Сегашният данъчен модел задълбочава неравенствата

ЕК поощрява прилагането на различни ставки на ДДС съобразно националните приоритети, напомнят от Гражданската инициатива "За справедливи данъци"

Снимка: БГНЕС

На заседание на Обществения съвет на парламентарната комисия за взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите ще бъдат обсъдени  предложенията за по-поносими данъци на Гражданската инициатива "Да спрем машината на неравенството". В предаването "Преди всички" Мирена Филипова, координатор на Гражданската инициатива "За справедливи данъци", нарече срещата с Обществения съвет закъсняла, защото вече има гласувано становище на парламентарната комисия. То гласи, че предложенията кореспондират със становища на европейски органи за по-големи възможности държавите-членки да прилагат различни ставки на ДДС съобразно националните си приоритети, посочи Филипова:

"Като аргументите на Европейската комисия за приемането и прилагането на намалени ставки бяха следните: че данъчната политика е основен инструмент за провеждане на политика и постигане на националните приоритети. С по-ниски данъци за определени стоки се насърчава тяхното потребление (което и ние се опитваме да обясним). Това е ефектът на мултипликатора. Когато ти оставиш (тук важи и за необлагаемия минимум) дори повече пари в група от хора, които потенциално повече биха ги харчили (защото те по принцип се лишават от това да харчат пари, тъй като просто ги нямат), тези пари веднага ще се върнат в икономиката, тоест те ще бъдат похарчени."

Институтът за пазарна икономика критикува проекта с мотивите, че предложенията не калкулират колко биха стрували данъчните промени на бюджета и липсва прогноза дали ще се постигне по-голяма ефективност на данъчната система. "Имаме разчети. ИПИ се гордее да бъде сред авторите на сегашната данъчна реформа и е нормално да защитава прилагането на сегашната данъчна политика", изтъкна Мирена Филипова.

Сегашният данъчен модел не работи и това е мнение дори на част от бизнеса, категорична е тя:

"След въвеждането на плоския данък през 2008 година - единият от аргументите всъщност за неговото въвеждане бе изсветляване на сивата икономика. Само преди няколко месеца от Българска стопанска камара излязоха със становище, че сивата икономика в момента е в значителен разцвет. Друг аргумент бяха привличането на чуждестранни инвестиции, а както знаем, преките чуждестранни инвестиции в България, за съжаление, са с изключително нисък процент. Така че може би от ИПИ е редно да преосмислят цялостното си мнение за въвеждането на плоския данък."

Превърнахме се в единствената държава в ЕС, в която няма необлагаем минимум, коментира още Филипова, като се позова на последния евродоклад, който отчита, че равнищата на бедност и неравенства в доходите в България продължават да са много високи:

"И на практика между 2012-а и 2016-а година те са се повишили, тоест неравенството се е повишило от 6,2 пункта на 7,2, което на практика поставя България на първо място по неравенство между доходите на 12-те процента най-богати и 20-те процента най-бедни в Европейския съюз, което е плашещо."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Укпаински сапьори край Днепър

Руските сили атакуваха инфраструктурни обекти в Централна Украйна

Руските сили атакуваха инфраструктурни обекти в района на град Днепър в Централна Украйна. Системите за въздушна тревога предупредиха за опасност от ракетни удари на територията на цялата страна. Един човек е бил ранен при руска атака с дронове Шахед в Днепропетровска област, съобщи ръководителят на местната администрация Сергей ЛисАк. По..

публикувано на 29.03.24 в 07:54

Катастрофа с автобус с ученици в Германия, няма жертви

Автобус катастрофира в Германия за пореден път. Инцидентът този път е в западната провинция Северен Рейн-Вестфалия.; В превозното средство са пътували около 60 души - повечето ученици, които се връщали от посещение в Англия. Автобусът излязъл от платното на магистрала 44 и се преобърнал, на стотина километра източно от Дюселдорф...

публикувано на 29.03.24 в 07:53

И не забравяйте: В неделя се местят стрелките с час напред!

На 31 март, неделя, преминаваме към лятното часово време. Преместваме часовниците е с един час напред. В 3:00 ч. през нощта стрелките трябва да покажат 4 часа. Към астрономическото време ще се върнем на  27 октомври.

публикувано на 29.03.24 в 07:45

Преди 20 години България става член на НАТО: Историята

На днешната дата преди 20 години България става член на НАТО. На тази дата страната ни депозира документите си по присъединяването във Вашингтон. Хранилището в Държавния департамент служи като депозитар на договорите на НАТО. През 2004-а година документи във Вашингтон връчват и Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Словения. На церемонията..

публикувано на 29.03.24 в 07:41

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 07:41

Изслушват председателя на СЕМ и четирима министри в НС

Парламентът ще изслуша председателя на Съвета за електронни медии Соня Момчилова. Само 4-а от министрите в оставка ще участват в днешния парламентарен контрол. Рекламите на хазартни игри по радиото и телевизията е тема на изслушването на председателя на СЕМ Соня Момчилова. Изслушването ще се проведе по предложение на ПГ на "Възраждане"...

публикувано на 29.03.24 в 07:31
Президентът Румен Радев

Продължават консултациите при Румен Радев за служебен кабинет

Продължава процедурата около назначаването на служебен министър-председател, след като вчера беше върнат и последният трети мандат за съставяне на правителство в рамките на 49-ото Народно събрание. Президентът Румен Радев започна консултации с потенциалните кандидати за служебни премиери и вчера разговаря поотделно с трима от тях. Срещите за..

публикувано на 29.03.24 в 07:26