Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланик Апостолова: Не може да има съперничество между ЕС и САЩ в Косово

Наталия Апостолова - специален представител на ЕС в Косово
Снимка: Ройтерс

Решението на косовските власти от вчера да си създадат армия бе окуражено от САЩ и подкрепено от Великобритания, а според сръбския президент Александър Вучич и от Германия.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг не скри разочарованието си от този акт на Прищина. Белград очаквано реагира остро - Вучич обеща да брани косовските сърби, ако армията на косовските албанци дори влезе в техните общини. Русия обвини Прищина, че с подкрепата на Вашингтон, нагнетяват напрежението и заплашват мира в региона. Аргументът и на Москва, и на Белград е, че е нарушена резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, и по-точно частта от нея за демилитаризацията на въоръжените формирования на косовските албанци след войната от 1999 година.

Каква е позицията на Европейския съюз и какво може да направи той, за да се запази мирът в региона и така да защити интересите си?

„Аз мисля, че ние никога не можем да имаме съперничество между ЕС и стратегическите партньори на Косово, например САЩ“, каза Наталия Апостолова - специален представител на Европейския съюз в Косово. „И мисля, че това е начинът, по който трябва да се развива бъдещето, както на диалога между Прищина и Белград, така и на развитието на тази най-млада демокрация“, посочи тя в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

“САЩ изразиха едно разбиране, това е един нюанс бих казала, за създаване на силите за сигурност в Косово, въпреки че това не противоречи на позицията на генералния секретар на НАТО, просто защото САЩ също са член на НАТО. Генералният секретар говори от името но всички страни-членки“, каза тя и поясни още: „Има един нюанс, в който САЩ, които са изключително силно ангажирани с трансформирането на тези сили за сигурност, разбират процеса малко по-положително. Това е един процес, който се развива в не по-малко от 10 годишен период. Това е един процес, който, към момента не говорим изобщо за армия, говорим за сили за сигурност“.

„Мисля, че интересите, поне на САЩ и на страните-членки на ЕС са в една и съща посока. Ние просто сме поставили като някаква програма за нас създаването на една независима и една много добре позиционирана малка държава в нашето много близко обкръжение“, каза тя.

Апостолова посочи, че в момента има една много непопулярна тенденция.

„Цялото медийно и политическо пространство е изпълнено от т.нар. идея за териториална размяна. Според мен това е изключително опасно и неприемливо, имайки предвид, че преговорите за окончателното споразумение трябва да имат една много сериозна база“.

Тя коментира и въпроса за радикализацията в поведението на властите в Прищина, както и все по-честите критики на премиера Рамуш Харадинай срещу ЕС.

„Доста трудна бе годината за правителството на Рамуш Хардинай, дълоочакваната визова либерализация се забави, поради факта, че изпълнението на всичките условия, 95 бяха, е в, така да се каже, кошницата на Прищина… След като не се случи в сроковете, в които беше обещана, това младо поколение, това младо население стана доста критично към правителството“.

Апостолова изрази увереност, че Прищина и Белград ще се върнат към нормални преговори и към диалог помежду си.

„Абсолютно съм убедена, че отново ще влезе в нормалния си ход… И отново двете страни ще се върнат на масата за преговори“, каза тя.

Цялото интервю с Наталия Апостолова можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кабала и рождената дата

Кабала е много древно мистично учение, което определя важна част от това, което чака даден човек в живота. Кабала не определя бъдещето, а прави връзка между очевидно житейското и човешко- предначертаното. Как можем да разберем това! Към кабалистичното чисто 142857 се добавя цялата рождена дата, например 1962417. Числата се..

публикувано на 22.04.24 в 14:31

21.04.2024 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 21 април 2024 г. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 22.04.24 в 10:25

"С кротка нежност ще те изпълня, с ябълков дъх и с нещо без име"

Ваня Костова е родена на 18 април 1957 г. в Димитровград, израснала е в Бургас, където завършва езикова гимназия. Още като ученичка пее навсякъде, където ѝ се удаде възможност, но това ѝ пречи да посещава редовно училището.  По-късно Ваня Костова завършва Българската държавна консерватория (днес НМА „Панчо Владигеров“) в класа на Георги Кордов. Първите..

публикувано на 18.04.24 в 03:00
Верадина Начева

Екстремните спортове 7 - 15 април 2024

Верадина Начева се пребори за четвъртото място на Световното първенство по скайрънинг за мастъри (над 40-годишна възраст) в Португалия. Тя участва в класическата скай дисциплина и измина 37-километровото трасе с 2500 м изкачване за 5:01:21 часа. С разлика от секунди бяха излъчени победителите в тазгодишното издание на едно от първите..

публикувано на 15.04.24 в 13:49

14.04.24 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 14 април 2024 г. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 15.04.24 в 09:32

Нови данни за българския маршрут по най-трудния ръб на Еверест

Нови данни за българския маршрут по най-трудния ръб на Еверест ще бъдат оповестени от алпиниста Николай Петков, участник в националната експедиция през 1984 г. Идния месец, в Дома на киното в София, той ще има презентация по повод 40-ата годишнина от най-значимото постижение в българския алпинизъм. Петков сверява данни от други експедиции и ще представи..

публикувано на 13.04.24 в 12:08
В Пирин

Пътят към големите мечти е с голяма денивелация

В края на миналата седмица 27-годишният банскалия Никола Калистрин измина скоростно цялото северно било на северния дял на Пирин - най-високата и най-красива част на планината, като изкачи 30 върха за по-малко от 10 часа. Това, предадено в числа, се равнява на  42 километра, с 4600 м положителна денивелация в снежния и на места заледен Пирин,..

публикувано на 10.04.24 в 12:56