"От социалните искам единствено да си ми го върнат. Нищо повече. Просто искам да ми го върнат и да се грижа за него. Бебето си има абсолютно всичко, от нищо няма да е лишавано. Както сме се справяли досега, ще се справяме и с бебето".
Сигналът до социалните е подаден от Неонатологичното отделение към болницата. Подобни сигнали за новородени постъпват тогава, когато персоналът е преценил, че има рискове за детето, след като е наблюдавал поведението на родителя, представлява заплаха за детето или е заявил намерение да изостави детето си, каза Гергана Тодоринска, началник отдел „Закрила на детето“ при дирекция Социално подпомагане в Смолян.
"Детето е родено на 11 декември, а сигналът постъпва на 17-и. Персоналът е имал време да наблюдава поведението на майката и са били обезпокоени. За да се стигне до обаждане, те са стигнали до извода, че майката самостоятелно не би се справила с грижите за детето. Извършена е проверка и оценка на сигнала и са констатирани рискове. Това, което е събрано като информация, е доста притеснително и това наложи ние да предприемем спешно настаняване на детето в приемно семейство".
Ана е баба на новороденото и с мъка споделя за дните без първородния си внук. Тя е категорична, че има условията са подходящи за отглеждане на бебето. Лошите битови условия не са факторът, довел до извеждане на детето от семейството, категорична е обаче Тодоринска. Констатирана е липса на хигиенни навици в дома и липса на трудови навици, както и злоупотреба с алкохол.
За предаването „Хоризонт до обед“ по БНР Методка Петрова – психолог и ръководител на направление „Управление на социалните услуги“ в Международната социална служба - България, сподели, че в случая става дума за „една доста характерна картина, при която често се стига до извеждане на деца“, но решението за отделянето на детето „много трудно решение и отговорността за него е изцяло на Отдела за закрила на детето“. Тези отдели имат двойствена роля – от една страна, трябва да подкрепят връзката на детето със семейството ма, а от друга – да са гарант за живота и благосъстоянието му", подчерта тя:
„Сигурно си спомняте не един и не два случая, в които отделите за закрила на детето са били нападани, обвинявани за това, че не са се намесили своевременно и не са извели децата от техните семейства, а в крайна сметка се стигало до тежки инциденти, до насилие, за съжаление завършващи често с тежко увреждане или смърт на децата“.
Петрова подчерта, че в случая от Смолян изрично е посочено, че решението е „спешно и временно“. Непосредствено след раждането децата са особено уязвими и затруднения достъп до здравни услуги може да има „много сериозни последици и то много бързо“.
„Затова, когато става въпрос за новородени, е много важно, с оглед защита на живота на здравето на детето, спешно да се предприемат мерки. Това спешно настаняване, от една страна, осигурява първоначалната защита на детето, а от друга страна, дава време на Отдела за закрила на детето да проучи още по-добре ситуацията на семейството и да предприеме мерки, за да подкрепи това семейство и да подсили способностите му да се грижи добре за детето. В Смолян има ресурси за това. Друг е въпросът дали тази подкрепа ще доведе до подобряване на способността на семейството да се грижи, защото не познавам семейството“.
Оставането на детето в приемното семейство трябва да бъде потвърдено със съдебно решение, а това може да стане само ако наистина има достатъчно доказателства, че е рисково за детето да остане в семейството си.
„Това, че едно дете е в приемно семейство, не означава, че връзката му с майката се прекъсва“, категорична е Петрова. Правят се „много редки изключения, когато майката по някаква причина е опасна за детето си“.
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..
Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..
Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..
Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума. Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..
9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването. О коло..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..