Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсата на идеи е по-страшна от липсата на инвестиции в културата

Композиторът Петър Дундаков: В музиката няма страх от отворените граници

Българската култура трябва да спре да се държи като беден сирак

Петър Дундаков
Снимка: БНР

„Българската култура е част от европейската. Ние сме част от Европа и трябва да спрем да мислим за себе си като за някакъв беден сирак, на който правителството не дава достатъчно пари. Липсата на идеи е по-страшна от липсата на инвестиции в културата.“ Това каза композиторът Петър Дундаков в предаването „Графити по въздуха“ на програма „Хоризонт“.

Преди дни в Пловдивската опера "Мистерията на българските гласове" и оперният оркестър представиха етно-симфоничния проект "Бучимиш“. Концертът бе част от колекцията "Европа - КОНТИНЕНТЪТ КУЛТУРА". Проектът съдържа 12 нови произведения, специално написани за състава.

„Бучимиш“ се нарича излезлият през май албум на „Мистерията на българските гласове“ с участието на Лиза Джерард.

Избрахме това име, тази метафора, защото  Бучимиш е име на хоро, характерно с уникален неравноделен размер – 15/16, обясни Дундаков. „Символът на заедността, на кръга, на хорото, решихме, че по някакъв начин има връзка с това, което правим в този албум“.

Албумът не е просто продължение на някаква етнографска традиция, изтъкна композиторът. „А е на базата на фолклора - обединение на много нови гласове, които не са свързани с фолклора, но през българската традиция ние ги колаборираме и всички застават заедно в един кръг. Затова избрахме и „Бучимиш“.

"Бучимиш" е мистерия на гласовете

В центъра на този албум е гласът и носейки „Мистерия на българските гласове“, този албум е мистерия на гласовете, подчерта Дундаков. „Ако приемем, че Лиза Джерард е солист, който идва от друга култура, но пък е с много голям респект към нашата традиция. Начинът й на пеене е повлиян от българския фолклор.“

Петър Дундаков възприема стилистиката на „Бучимиш“ като посока за развитие на музиката през 21 век.

Навсякъде по света албумът се приема с много голям интерес и провокира много покани за участия във фестивали извън България. През юни например в Барселона ще пеят редом с Ерика Баду и изпълнители, които не са свързани с етнографски традиции и фолклор. „Успяваме да застанем на сцената пред една съвсем млада публика, която слуша музиката на 21 век. И сме поканени (голяма чест е за нас) на този фестивал, за който водещо изречение е The new normal – Новото нормално.“

В музиката няма страх от разширяване на границите

Дундаков няма точна рецепта как да изглежда фолклорът на 21 век, но е сигурен, че не би трябвало да има страх от разширяване на границите. „И това, което аз опитвам  в музиката, която правя, специално в този албум, е да срещам този фолклор с нещата, които не са чисто разпознаваеми като клишета като фолклор.“

В срещата между музиканти от различни традиции се създава възможност за разширяване на музикалните граници. Не само музикално, но и философски, това за него е шансът да се произведе нещо ново във време, в което всичко изглежда вече създадено.

Авторската музика е като раждане на нов живот

Понякога душата забременява с някаква идея, която иска време, за да се роди, вярва Петър Дундаков. „Когато създаваш голямо произведение или пишеш авторска музика, то е някаква форма на израждане. То не минава, поне при мен, с бутилка вино и вдъхновение. То е едно пътешествие.“

Дундаков е завършил композиция в Ротердам. Прекарал е в Холандия близо десет години. И до днес има много контакти и възможности за работа там, но признава, че никога за него не е стоял въпросът дали да остане там. „Отидох да уча, да поема от световния поток, от световната енергия.“

Не слага знак на равенство между популярността и успеха. „Успехът за мен е вътрешно постижение. И когато успееш да го изравниш, да постигнеш успех вътре в себе си, тогава и това, което се случва с теб навън, вече започва да има друга тежест и друго измерение. Не просто да станеш популярен и привидно успешен.“

Цялото интервю е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20