Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Системното преяждане води до заболяване

Жасмина Гевезиева и д-р Владислав Андонов
Снимка: Спас Крайнин

Жасмина Гевезиева в продължение на 12 години е имала системно компулсивно преяждане. Това състояние е по-разпространено от булимията. В предаването "Хоризонт до обед" Жасмина Гевезиева разказа за начина, по който се е справила с проблема:

"Да намериш хора, които да ти повярват да те подкрепят, тъй като самото състояние е свързано най-вече с подобни психологични състояния свързани като депресия и безпокойство. Аз съответно съм имала доста депресивни периоди и тогава наистина губиш вяра в себе си. Това да намериш някой, който да повярва, че можеш да се справиш, имаш необходимите сила и капацитет е от изключително ключово значение."

За да преодолее състоянието на системно компулсивно преяждане, Жасмина Гевезиева е започнала да спортува.

„Идеята за устойчиво преодоляване на състоянието е да изградим, както аз съм изградила, така и хората, на които смятам да помогна, да изградят здравословни навици, които да бъдат автоматични и да не ги мислят съответно“.

Подходът при лечението на системно компулсивно преяждане трябва да  е комплексен коментира д-р Явор Асьов в Клиниката по ендокринология към УМБАЛ „Александровска“:

„Един мултиекипен, мултидисциплинарен екип от лекари, не е задължително само лекари или, както каза тя, и треньор за физическата активност, за психологическа подкрепа, диетолог влизат в състава, ако искаме да постигнем дълготрайни успехи по отношение на телесното тегло“.

В болшинството случаи проблемът е свързан с преяждане и нездравословно хранене, допълни д-р Явор Асьов:

„В този случай първата стъпка трябва да е с хранителен режим, най-често от диетолог. Вече при установени хормонални проблеми, съмнения, че не се касае просто за преяждане, а някаква хормонална причина довела до този проблем, тогава би следвало да се обърне пациента към ендокринолог“.

Затлъстяването се степенува с индекс на телесната маса:

„Цената, съпоставена с последиците от наднорменото тегло, ако то бъде оставено нелекувано било то с тези мерки, за които казах, било хранителния режим или физическата активност, е много по-голяма. Просто неизмеримо е, ако трябва да се поставят на кантар цената за здравни разходи, скъсена продължителност на живота, неработоспособност на пациента с наднормено тегло спрямо това, което той би дал сега да инвестира да намали телесното си тегло и да подобри здравния си статус“, заяви д-р Явор Асьов.

Д-р Владислав Андонов е помогнал на Жасмина Гевезиева да намали наднорменото тегло с тренировки. В предаването „Хоризонт до обед“ той каза, че повечето хора, които имат излишни килограми търсят спортни активности.

„Всеки, който се чувства зле в кожата си се обръща към треньори първоначално, което според мен не е най-правилния начин, както каза колегата Асьов е хубаво да се обърнеш към различни доктори, да провериш чисто хормоните как са, всичко ли е наред с тях и чак тогава вече да прибегнеш към спорт“.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50