В изявление, разпространено от пресцентъра на комисията, Георгиев декларира готовност за пълно съдействие.
Проверката включва данъчна проверка на Георгиев и съпругата му за периода 2013 г. - 2018 г. Ще се сравнява нотариалният акт на тризонета му с твърдяното в публикациите по темата, а от финансиралата сделката банка ще се изиска цялата информация по кредитирането на покупко-продажбата.
В изявлението, с което обявява, че излиза в отпуск, антикорупционният шеф декларира, че винаги е спазвал законите, а дейността му се е ръководела от „високи морални принципи и професионални стандарти“.
В проверката той вижда възможност да се установи, че никога не е извършвал каквито и да е противоправни действия и за пореден път заявява, че е жертва на компроматна кампания, организирана от засегнати от Комисията лица със запорирани пари.
Информацията за извънредната отпуска на Георгиев стана факт буквално минути след като премиерът Борисов препоръча на най-новите проверявани от прокуратурата, заради „Апартаментгейт“, да го направят.
Прокурорската проверка на шефа на антикорупционната комисия Пламен Георгиев е напълно логична, каза предложеният за правосъден министър Данаил Кирилов:
„Смятам, че напълно в логиката на нещата е да има такава проверка, за да може да се установят фактите и обстоятелствата и да няма никакво съмнение в обществото“.
Излизането на председателя на Антикорупционната комисия Пламен Георгиев в отпуск заради проверката на прокуратурата е нормална постъпка, коментира Юлиан Ангелов от коалиционния партньор „Обединени патриоти“.
Парламентът е в правомощията си да отзове председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за придобиване на незаконно придобитото имущество, но когато има доказателства за нарушаване на закона:
„Ако има преки доказателства за това, че е нарушил закона г-н Георгиев, не мисля, че НС ще пропусне тази възможност. Пак трябва да има някакви доказателства, които не само от медиите, които се тиражират, но съответните органи да покажат по какъв начин се е осъществила сделката. Никой от нас, народните представители, все още нито е видял документи, нито документация, нито цялата процедура, по която е минала. Нормално, за да вземеш такова решение, трябва да си запознат със съответните материали“.
„Всички български граждани без значение на каква позиция би трябвало и се надявам, че сме равни пред закона, така че поощряваме всеки един, за който има съмнение, да бъде проверяван, но в крайна сметка всеки е невинен до доказване на противното“, коментира новината Веселин Марешки от „Воля“.
“Моралната норма, за разлика от правната норма, не се налага принудително. Тя е вътрешно усещане и убеждение", каза Явор Нотев.
Депутатите от парламентарната група на „БСП за България“ ще внесат в парламента подписка за отстраняването на Пламен Георгиев като председател на КПКОНПИ.
Първата пратка от международната хуманитарна помощ, която ще бъде изпратена в Газа по морския коридор от Кипър, пристигна на острова късно следобед. Никозия дарява лекарства и медицински кнсумативи за цивилното население в ивицата, реши правителството днес. Първият транш съдържа 80 тона хуманитарна помощ, според правителствени източници. Товарът ще..
Палестинската групировка "Хамас" освободи две заложнички - израелки от руски произход - и се очаква в близките часове да пусне още 10 похитени цивилни в рамките на шестата размяна по време на временното примирие в Газа. Вашингтон очаква сред тях да бъде поне един американец. Срещу 12-те освободени Израел е поел ангажимент да освободи 30 палестински..
Парламентарната комисия по образованието и науката на днешното си заседание не одобри на първо гласуване законопроекта за държавния бюджет за 2024 г. в частта му за образование и наука. Четирима от народните представители от комисията гласуваха "за" за законопроекта, осем бяха "против", а въздържалите се бяха трима, с това законопроектът не е..
Комисията по икономическа политика в Народното събрание прие Законопроекта за държавния бюджет за 2024 година, след като вчера предложената финансова рамка бе гласувана и от Бюджетната комисия. В проектобюджета се залага дефицит от 3%, приходи - от 75 млрд. лв. и разходи - малко над 83 млрд. лв.
Близо 45 милиона лева ще бъдат възстановени на Държавната консолидационна компания за нереализирания правителствен комплекс. В процедура сме на възстановяване на тази сума към държавата от изпълнителя, на който без финансова обосновка са били платени над 70 млн. лева без ДДС за проекта през 2020г. Това заяви пред депутатите в икономическа..
Мнозинството от депутатите от парламентарната комисия по земеделие се противопоставиха на заложената от финансовия министър възможност за продажба на земи от държавния поземлен фонд . Категорични отрицателни становища срещу продажбата на държавни земи са изпратени до комисията и от множество земеделски и екологични организации. Иван..
Електроразпределителното дружество ЕРМ-Запад не носи отговорност при повреди в електрическите мрежи и съоръжения по независещи от него обстоятелства. Това гласи позиция на дружеството, част от "Електрохолд България", относно евентуални неустойки за негови клиенти при продължителна липса на ток. Настъпилите аварии през последните дни са в резултат на..
Този път е окончателно. Михайлов няма да се върне. Това мнение изрази пред БНР Симеон Кичуков, спортен репортер в "Дневник", за декларираното от..
Държавният поземлен фонд е инструмент за провеждане на държавна политика. Това обясни пред БНР Иван Христанов, лидер на партия "Единение“, бивш..
Постепенно намалява броят на недостъпните населени места . Все още остава проблемът с липсата на ток в част от селищата . Това каза пред БНР..