Светът отново е на ръба на търговска война заради новите престрелки между Съединените щати и Европейския съюз. Заради нерегламентирана според Вашингтон европейска подкрепа към „Еърбъс“, европейските авиочасти, хеликоптери и дори вина и сирена са заплашени с нови по-високи мита. Брюксел също представи свой списък, включващ множество стоки - включително видео конзоли и кетчуп, ако новите американски мита наистина бъдат наложени.
Междувременно на 30 април в Пекин пристига американска делегация, водена от постоянния търговски представител Робърт Лайтхайзър и финансовия министър Стивън Мнучин. Как ще се наредят силите и ще бъде предотвратен търговският конфликт, който може да повлече световната икономика към бездната?
Докато китайският премиер Ли Къцян обикаляше Европа, Съединените щати заплашиха Европа с нова серия от мита за 11 милиарда долара заради „Еърбъс“. Брюксел отговори със свой списък - за 20 милиарда долара, но много бързо успя да постигне съгласие за начало на търговски преговори с Вашингтон - нещо, за което страните - членки дълго спореха.
„Европейският съюз винаги е бил много ясен, че иска да преговаря със страни, които са част от Парижкото климатично споразумение. Интересното е, че Европейският съюз все пак реши да започне преговори със Съединените щати, въпреки че всички знаем позицията на Вашингтон по екологичното споразумение. Засега обаче не трябва да забравяме, че не сме подписали абсолютно нищо, а само си говорим. Когато се стигне до наистина сериозни преговори, климатичните въпроси отново ще бъдат поставени на масата“, заяви в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ зам.-директорът на института „Брюгел“ Мария Демерцис.
„Настоящата американска администрация подходи много враждебно към проблема с търговския дефицит и аз съм убедена, че най-големият мотив за този подход е Китай. Само че Белият дом не спря до там, а подходи по същия начин и към останалите участници в глобалната търговия, включително и Европейския съюз. Именно в това е голямата разлика спрямо предишната администрация. Това е тотално непоследователна външна политика от страна на Съединените щати“, казва Демерцис.
И допълва: „Съединените щати и тук визирам не само настоящата администрация, но и предишната, е демонстрирала сериозна съпротива за начина, по който Китай се включи в глобалната търговска система. Именно търговският дефицит с Китай е нещо, за което Белият дом в момента говори на толкова висок глас. Оттам не са доволни от начина, по който Пекин черпи само позитиви за разлика от Съединените щати. Те със сигурност нямат толкова голям положителен ефект върху икономиката от търговските отношения с Китай“.
От Вашингтон ситуацията изглежда малко по-различна. Емили Бенсън от фондация „Бертелсман“: „Мисля, че в търговските среди в Съединените щати много хора считат, че действията на администрацията на Тръмп причиняват множество щети. Затова на места бизнесът води определен вид, да го наречем „защитна тактика“. Някои хора биха оспорили това мнение с аргумента, че администрацията отчита невероятни успехи публично, особено, ако говорим за преговорите с Китай. Със сигурност това не се случва и с Европейския съюз, което може да застраши партньорските отношение между Вашингтон и Брюксел в дългосрочен план“.
И преди да очертаем негативите, за момент да си представим възможните позитиви, предлага Бенсън: „Ако за момент помислим за намаляване на търговските мита в множество сектори, това може да доведе до ръст от 7 % на износа на европейски стоки към Съединените щати. Веднага се вижда позитивният ефект. Само че, ако погледнем от другата страна, където се намираме в момента, щетите са много големи. Със сигурност начинът, по който се развиват нещата в момента, са в напълно погрешна посока. Това символизира стреса при преговорите и от двете страни на Атлантика“.
„Европейският съюз беше много ясен, че ще си „отмъсти“, ако мога да използвам тази дума. Всъщност, че ще отговори реципрочно с такива стоки, каквито са чувствителни за Съединените щати, както тези, които Тръмп цели с митата си. В същото време отговорът няма да е много по-тежък от този, който Вашингтон нанася. Пропорционалният отговор е европейският начин да се справи с този проблем“, допълва Демерцис.
Според нея „има съвсем ясна опасност от търговска война в световен мащаб“.
„За съжаление атаките, които се разменят между Съединените щати и Европейския съюз, не остават само в собствените им граници, а засягат глобалните търговски потоци“, казва тя.
А Емили Бенсън припомня, че истинският диалог трябва да се води вътре в Световната търговска организация, макар и тя отдавна да има нужда от реформа. Именно модернизирането ѝ - и то с участието на Вашингтон, Брюксел и Пекин заедно, е ключът към новия глобален световен мир, но за да се стигне изобщо до преговори по този въпрос, трябва да се спре войната, защото „тя удря потребителите и производителите от двете страни на Атлантика“.
„Това, което е много интересно и искам дебело да го подчертая, е, че Съединените щати и Европейският съюз формират най-големия търговски блок в света. Тази дискусия за въвеждането на нови търговски мита ни връща много назад във времето и със сигурност не ни носи позитиви в бъдеще“, отбелязва Бенсън.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Орлин Русев, ръководителят на българската шпионска клетка в Обединеното кралство, е обсъждал продажбата на Китай на заловени бойни дронове, произведени в САЩ и доставени на Украйна, стана ясно от продължаващия процес по обвинения срещу българите в шпионаж в полза на Русия. Съобщението е на "Файненшъл таймс". От кореспонденцията на Орлин..
Седем неправителствени организации призоваха Висшия съдебен съвет да спре процедурите за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Те мотивират искането си с текст от Преходните и Заключителните разпоредби на Конституцията и решение на Конституционния съд, засягащи възможността ВСС с изтекъл мандат да избира..
Отмениха режимът на вода във всички населени места в област Монтана. Падналите валежи са покачили запасите във водоемите. Язовир "Среченска бара" покачва нивото си. Няма населено място в област Монтана на воден режим. Премахването на ограничението е от тази седмица, съобщи инж. Людмил Минев, главен инженер на ВиК Монтана: "Има..
Партията за свободата на Нидерландия, ръководена от Герт Вилдерс, иска да блокира в последния час приемането на България и Румъния в Шенген по суша, научи БНР от свои източници. Тя ще внесе по-късно днес резолюция в парламента в Хага. Документът вероятно няма да събере достатъчно подкрепа. Дори обаче парламентът да гласува против членството на..
Екипи на Пожарната служба и Общината са иззели живачен термометър и 2 гайгер-мюлерови брояча от помещение на Езиковата гимназия в Кюстендил, съобщиха от полицията. Подателите на сигнала имали съмнения, че предметите излъчват радиация. Няма завишен радиационен фон в помещението и сградата, показали замерванията. На термометъра попаднали..
Без единодушие приключи обсъждането в Националния съвет за тристранно сътрудничество на проектобюджетите на държавата, на Здравната каса и на държавното обществено осигуряване за 2025 г. Бюджетът предизвика разногласия между правителството, синдикатите и работодателите Предвижда се 3% дефицит, вдигане на максималния осигурителен доход..
"Главният прокурор се старае да отклони фокуса от себе си. Прави го с искането на имунитета на Кирил Петков". Това заяви пред БНР Петромир Кънчев от "Правосъдие за всеки". Той е адвокат, активист и автор на подкаст. Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков Окончателно: Арестът на Бойко Борисов е незаконен! СДВР осъдена да плати..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..