Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шипка Фест - занаяти и културен туризъм

7
Снимка: Пространството за култура и изкуство „Вихъръ“

Първият Шипка Фест ще се проведе в три уикенда, като кулминацията се предвижда да бъде между 24 и 26 май.

Татяна Косекова, председател на Народно читалище „Светлина 1861“ в Шипка и Божидар Ламбов от Пространството за култура и изкуство „Вихъръ“ в Казанлък разказаха в "Има ли мегдан" за посланията на фестивала като първопроходник в популяризирането на района като място за културен туризъм.

"Лека-полека започнахме дейности, насочени към развитие на културен туризъм в Шипка – това е едно място, което всички българи знаят, но го свързват най-вече с Освободителната война и Руската църква. Всъщност, там има много други интересни неща, които биха могли да задържат хората по-дълго време. Фестът е първото такова събитие, с което искаме да покажем Шипка и да възстановим забравените занаяти", обясни Татяна Косекова. 

През миналата година направили първите работилници в тази област с подкрепата на Национален фонд „Култура“. „Имахме сапунджийство и плъстене. Сега ще имаме грънчарство и ковачество по време на феста, бродерия, дантела.“

„Не е никак лесно. Занаятите са почти напълно загубени. Наскоро успяхме да открием едно момиче, което е от София, но живее в съседно село и може да тъче – тя ще ни помогне да насновем стана…“, допълни Татяна Косекова.

В Шипка работят и по проект „Изграждане на общност и трансформация на Шипка в модерно културно-историческо селище“.

Самата Татяна решава да заживее в Шипка, откъдето има корени, преди десетина години, заради „чистия въздух и чистата храна“ и задавайки си въпроси за критичната консумация и осъзнатия избор.

„В този момент къщата на баба ми и дядо ми беше забравена. Открих една градина, която се беше превърнала почти в гора. Започнахме да експериментираме с близки и съмишленици, да се учим, да каним хора, които имат опит. За мен Шипка си има романтичния привкус от детството ми.“

Когато избрала да се установи в Шипка, имала предложения за работа в Прага и Будапеща. „И аз реших, че всъщност някак Шипка ми е по-близка и че ако наистина искам да се фокусирам върху нещата, които са важни за мен, възрастта около 30 е крайно време да канализирам енергията в тази посока. Тогава избрах да напусна работата си, която беше корпоративна, свързана с енергетика - интересна работа, но изборът ми е бил правилен.“

Божидар Ламбов прогнозира, че първият Шипка фест ще се превърне в пъстро тържество на местни културни традиции, смесени с гостуващи такива. Музикалната програма също е микс – от автентичен фолклор до съвременни стилове, посочи той:

„Различни работилнички, вплитане на местната култура и националната. Самото съчетание на тези, традиционни за Розовата долина събития, по време на които се случва фестивалът – например Празниците на розата, ще имаме ритуал розоварене…“

Англичанин, който живее в Шипка, е обещал за феста да направи специален пай, на фестивала ще могат да се видят и грузински народни танци. „Така че, разместени са пластовете и нашият фестивал също размества тези пластове и ги вплита – много шарено е това, което ще се случи“, усмихва се Татяна Косекова.

Ще има гостуващ ковач. „Интересното е, че в Шипка от известно време живее едно момиче от Швейцария, на 20-тина години, която е чирак при Стефан в желанието си да се научи да кове. Много хора се чудят как е възможно“, споделя още Татяна.

За фестивала на розата идват много гости от целия свят и те обичат да видят и нещо повече в малките населени места, категорични са организаторите на Шипка Фест.  

Още за фестивала и региона слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Орел, рак и щука викат Неволята, пристига Трети Украински фронт

Моята учителка по история преди 30 и нещо години ми завеща следното знание - успешните преврати в нашата история са само на девето и деветнайсто число! На 9 юни тази година сме на избори. Ще се опитаме да връчим цялата власт на Борисов и Пеевски, те ще съберат каквото се отрони от ПП-ДБ, ще ги направят присъдружници и най-накрая ще..

публикувано на 14.04.24 в 12:37