Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

35 години от първата национална експедиция до Еверест

Участниците в експедиция "Еверест '84"




Тази година се навършват 35 години от първата национална експедиция до Еверест. Тя записва едни от най-големите постижения в историята на родния и световния алпинизъм. Христо Проданов става първият българин, изкачил най-високия връх на планетата, при това по най-трудния маршрут, осъществява първо подобно ранно изкачване на върха - през април, и става 13-ият човек в света, изкачил Еверест без кислороден апарат. Дни след неговата смърт четирима българи - Методи Савов, Иван Вълчев, Николай Петков и Кирил Досков, правят за първи път в историята цялостен траверс на Еверест, наречен по-късно “Българския траверс”, като се изкачват от запад и слизат от юг. Изкачването по Западния гребен пък, т.нар. Жесток път, е второ в историята преминаване на този маршрут, което няма повторение вече 35 години. 

Участниците в експедицията пристигат в базовия лагер на 18 март 1984 г. и започват постепенното изграждане на височионните лагери. На 20 април Христо Проданов и шерпът Ринджи тръгват към върха без допълнителен кислород. Шерпът, обаче, се отказва и се връща. 

Христо Проданов
В 18:10 Проданов се обажда по радиостанцията, че е на върха. Стои там половин час и започва да слиза обратно по Жестокия път (Западния гребен). В 21.10 ч. се обажда в базовия лагер, че ще направи бивак някъде, за да изкара нощта. До сутринта няма вест. На 21 април е установена връзка по радиостанцията и от откъслечните думи на Проданов става ясно, че той е в беда.
Същия ден започва започва неговото издирване. Най-високо достига Людмил Янков - 8500 м, в 21 ч., но не открива Проданов. Налага се да нощува на 8400 м, а после успява да се върне в базовия лагер.

В следващите дни времето се влошава и не позволява на алпинистите да продължат издирването на Христо Проданов. В началото на май те нановно изграждат разрушените височинни лагери 4 и 5. 

На 8 май Методи Савов и Иван Вълчев тръгват с кислородни бутилки към върха, изкачват го и започват слизане по Югоизточния гребен. Налага се да прекарат нощта на невероятната височина от 8750 м.

На 9 май Кирил Досков и Николай Петков тръгват от щурмовия лагер и успяват да стигнат върха за едва 6 часа и 10 минути. На слизане спасяват от сигурна смърт Методи Савов, който вече е е със сериозни измръзвания - подават му кислород и го свалят надолу. 

В България участниците в експедицията са посрещнати като герои.

Николай Петков
"Това е една голяма национална експедиция, с много голяма цел, която е изпълнена по един добър начин, с резултат, който, от разстоянието на времето можем да кажем, че не е повторен" - разказва Николай Петков.

"Тази оценка, която беше дадена тогава, е вярна. Това беше едно от големите събития в спорта за България за века. Уникално събитие... По добър начин изпълнена задача. За съжаление, един от нас остана там... Изключително драматина експедиция, но той спортът е такъв" - споделя Петко Тотев, участник в експедицията, а в момента -  председател на Българската федерация по катерене и алпинизъм.

Петко Тотев
Какво разказват двамата за Еверест '84 и какво мислят за развитието на алпинизма у нас - чуйте в звуковия файл. 



Довечера годишнината ще бъде отбелязана в София. В срещата ще участват някои от участниците в експедицията, а ще бъде прожектиран и филмът на Милан Огнянов и Методи Савов за Еверест. Събитието е от 18:30 ч. в Полския културен институт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40