Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Поппандов издаде книгата „Значи съм живял. Автобиография“

Снимка: БГНЕС

Актьорът Павел Поппандов издаде книгата си „Значи съм живял. Автобиография“. Пред БНР той сподели, че винаги се е отнасял с известна ирония към подобни автобиографии с изключение на писателя Бранислав Нушич.

„Не ми е някаква особена, значима или толкова любопитна и интересна автобиографията. Но причината да набера смелост са тези хора, с които съм работил и дружал, които са ми дали толкова много и на практика са ме направили актьор, а и до голяма степен човек“, каза Поппандов в предаването „Хоризонт за вас“.

„На преден план не е само актьорът – зад него има цял сценаристи, драматурзи“, посочи той.

Павел Поппандов призна, че най-голямо предизвикателство в работата му е бил своеобразният изпит – филмът „Равновесие“ (1983 г.), който притежава няколко линии. Сред тях той изтъкна тази за псевдоинтелигенцията, която се стреми да стои на повърхността, готова на всичко.

„Равновесие“ (по сценарий на Станислав Стратиев – б.р.) по отложен във времето, а „Кратко слънце“ имаше кратък живот. Но всяко зло за добро – така се появи „Оркестър без име“. Станислав Стратиев написа сценария, направихме филма и вече 1982 г. започнахме да правим „Равновесие“. Аз обаче вече бях на 36 г. – наедрял от бохемския живот, а във филма има ретроспекции, в които героят ми е млад. Тогава Людмил Кирков (режисьорът – б.р.) ми каза да се вмъкна в костюм от времето след казармата ми, ако искам да получа ролята“, каза Поппандов.

„Тогава започна истинският ми изпит – зарязах колата и всичко. Имаше и комични ситуации – тичах в Западния парк и започнах да пъшкам, а изведнъж двама дядовци ме задминаха…В крайна сметка успях да облека костюмчето и получих ролята“, спомня си актьорът.

Целият разговор можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06
Дмитрий Юдин

Дмитрий Юдин - гост на Радиооркестъра за откриването на сезона

През месец юни диригентът Константин Илиевски съобщи в Цюрих името на пианиста, който ще солира на Симфоничния оркестър на БНР в първия концерт от новия творчески сезон – това е Дмитрий Юдин, 23-годишен руснак, който учи в Manhattan School of Music в Ню Йорк при именития кубински пианист и педагог Орасио Гутиерес.  Името на Юдин се появи в афиша..

публикувано на 26.09.24 в 14:44

"Всичко прелива". Етнобарок на Софийски музикални седмици

Етнобарок ще звучи на Софийски музикални седмици. Концертът е съвместен проект: "Единни в многообразието", с Белгийското председателство на ЕС. Ансамбълът включва Алон Сариел – барокова мандолина и лютня, Юрген де Бройн – лютня, Христина Белева - гъдулка за бароков концерт, Калина Андреева – вокал и контрабас, Ана Янкова – вокал, Борислав..

публикувано на 26.09.24 в 13:16