Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Ганев не очаква скрита приватизация на дружества

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС

„Законът за публичните предприятия ще извърви своя път през парламента. Той не гарантира нищо, но на теория дава по-добра рамка. Не бива да очакваме, че с този закон някак ще си решим изведнъж проблемите“. Това мнение изказа пред БНР Петър Ганев от Института за пазарна икономика. „В рамките на следващите няколко седмици ще бъдат направени всякакви обсъждания и в крайна сметка ще бъде приет, според мен не в много различен вид от това, което се предлага“, добави той в предаването „Преди всички“.

По думите му новият закон в много по-голяма степен се фокусира върху това как се управляват държавните предприятия:

„Той не коментира в детайли дали ще правим въобще анализ от кои държавни предприятия имаме нужда. Много малко се говори за приватизация в самия законопроект и мотивите, т.е., не е ясно доколко новата агенция въобще ще се занимава активно с това да помисли кое предприятие може да бъде приватизирано и да търси инвеститори за тази цел. Това е процес, който ние почти сме спрели. Тук идва въпросът – ако все пак това се случи, по какъв начин да бъде направено. Да, забранителният списък отпада, но пък всяка една сделка сега ще ходи в парламента, където на практика малко е усложнена допълнително процедурата. Този политически риск от това да се обсъжда на политическо ниво всяка една сделка на по-голям държавен актив си остава доста висок в България. Подобен тип сделки винаги предизвикват големи скандали. Обикновено това ограничава желанието те да бъдат правени. ... Дали ще има забранителен списък или всяка сделка ще минава през НС, и двата механизма не са достатъчно гъвкави и по-скоро говорят за това, че ще консервираме държавния сектор такъв, какъвто е в момента“.

Икономистът изрази съмнение, че ще се стигне до вариант със скрита приватизация на някакви дружества. По скоро е стъпка към улеснение и опит за по-гъвкаво управление, смята той. По думите му и политическата отговорност ще е по-голяма:

„В новата агенция под шапката на МС ще се концентрира самата отговорност. МС няма как да не носи отговорност за провала на което и да е държавно предприятие, ако то не функционира по правилния начин“.

Новият законопроект за публичните предприятия днес трябва да бъде обсъден в икономическата комисия и има вероятност да бъде пратен за обсъждане и в Националния съвет за тристранно сътрудничество. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сунак обеща още милиарди за отбрана

Британският премиер Риши Сунак обеща още милиарди за отбрана, за да се противопостави на заплахите от "оста на авторитарнити държави", както се изрази, съобщи Би Би Си.  Това стана по време на посещението му в Полша.  Сунак каза, че военните разходи на Обединеното кралство ще се повишат до 2,5% БВП до 2030 година.  Той подчерта, че Обединеното..

публикувано на 23.04.24 в 22:05
Доналд Тръмп в съдебната зала в Ню Йорк, 15 април 2024 г.

Издател на таблоид даде показания в процеса срещу Тръмп

Бившият издател на таблоида "National Enquirer" даде пръв показания в процеса срещу бившия президент на САЩ Доналд Тръмп в Ню Йорк. Делото срещу Тръмп продължава с разглеждане на нападките му срещу свидетели 72-годишният Дейвид Пекър свидетелства, че по време на кампанията за президентските избори през 2016 година е имал договорка..

публикувано на 23.04.24 в 21:55
Еван Гершкович

Руски съд отхвърли нова жалба на Гершкович от WSJ срещу задържането му по обвинение в шпионаж

Руски съд отхвърли днес поредната жалба на журналиста на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович срещу предварителното му задържане по обвинение в шпионаж. Той бе задържан от Федералната служба за сигурност на 29 март миналата година и така стана първият американски журналист, арестуван по обвинение в шпионаж в Русия от времето на Студената война...

публикувано на 23.04.24 в 21:52

Сенатът одобри законопроектите в подкрепа на Украйна, Израел и Тайван

Законопроектите в подкрепа на Украйна, Израел и Тайван преодоляха с лекота процедурните пречки в Сената на Съединените щати. Текстовете, които предвиждат общо 95 милиарда долара за оръжейни доставки и финансова помощ за американските съюзници, бяха одобрени от долната камара на Конгреса в събота. За да бъдат придвижени към окончателно..

публикувано на 23.04.24 в 21:48

Александър Йорданов от ЕНП настоя комплексът "Камчия" да бъде конфискуван

Евродепутатът от ЕНП Александър Йорданов настоя да бъде конфискуван комплексът "Камчия" по време на дебат в Европарламента, посветен на използването на руските активи за възстановяването на Украйна. "В България, на брега на прекрасното Черно море, тоест, на европейската граница, се намира една територия от близо 470 000 квадратни метра, която..

публикувано на 23.04.24 в 21:17

И Марин Димитров ще чака в ареста делото за ОПГ с Банкова и Живко Коцев

Софийският градски съд задържа под стража хасковския бизнесмен Марин Димитров. Заедно със сина му Стефан, бившата шефка на Митниците Петя Банкова и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, той е обвинен за участие в организирана престъпна група за контрабанда и корупционни престъпления.  Димитров беше задържан преди десетина дни заедно с..

публикувано на 23.04.24 в 20:21
Стопкадър /

Пуснаха журналиста Димитър Стоянов под гаранция от 5000 лева

Журналистът Димитър Стоянов е освободен срещу гаранция от 5 000 лева. Това съобщиха от Софийската районна прокуратура.  43-годишният Стоянов е с повдигнаото обвинение за хулиганство и закана с убийство.   Той беше задържан и отведен в Пето РПУ в столицата след сигнал, че е насочил пистолет срещу мъж, за който има данни, че е служител на НАП...

публикувано на 23.04.24 в 19:54