Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Министерството на туризма ще провежда процедурите по концесиониране на плажовете

Любомир Попйорданов: Местният бизнес трябва да бъде по-ангажиран с концесиите

Снимка: БГНЕС

Комисията по регионално развитие и благоустройство в Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за концесиите. Текстовете предвиждат процедурите по концесии да се провеждат от Министерството на туризма по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, а не както беше досега - чрез общия Закон за концесиите.

В мотивите на законопроекта министърът на туризма Николина Ангелкова посочи, че нов закон за концесиите се налага заради промени в евродиректива, която се прилага при т. нар. трансгранични концесии на стойност над 5,5 милиона евро и според която изискванията за отдаване на плажовете на концесия са същите като за обекти от националната сигурност, например летищата. С новия закон ще се облекчи процедурата.

Имаме Закон за концесиите, който отговаря на директивата за концесиите на ЕС, която съвсем не изключва като концедент Министерството на туризма, заяви в предаването "Преди всички" на "Хоризонт" Любомир Попйорданов, който беше дългогодишен председател на Асоциацията за алтернативен туризъм. 

"С тази процедура се търси едно доста избързващо решение за някои процедури или кандидати за концесии, което няма да бъде нито много прозрачно, нито ще премине през всичките изисквания на Закона за концесиите в момента, които трябва да гарантират обществения интерес", изрази опасенията си Попйорданов..

Държавата не управлява добре плажовете като публичен ресурс

"Виждаме в мотивите, на едно място се казва, че целта е държавата да има приходи, да повишава, подобрява приходите, да печели. Ние сме съгласни, че трябва да се печели, но не може да искаме от всичко и постоянно да се печели и да искаме един публичен ресурс, който са плажовете (и много други места са публичен ресурс), и в него да остава основното нещо печеленето. Трябва да бъде доброто управление", подчерта Любомир Попйорданов, според когото "държавата е неспособна да управлява добре и постоянно ни вкарва в сценарий на променяне на всички закони, които касаят плажовете и концесията на природни богатства, свързани с туризма".

"Трябва да разгледаме от двете страни нещата. От едната страна държавата има една собственост, която трябва да я стопанисва в обществен интерес, от друга страна тя очаква да се появи икономически оператор, който също да печели, т. е. имаме от двете страни едно очакване за печелене. Колко може да бъде печеливша и всъщност къде  е интересът на държавата? Ако разгледаме концесиите, които действат, очевидно има доста големи плажове, които са със сериозни като обем приходи за 20 години. Примерно в Слънчев бряг имаме очакване за 253 милиона лева очаквани приходи за 20 години концесия. Същевременно изискванията към операторите по отношение на тяхното възнаграждение и по отношение на инвестициите са повече от никакви", коментира Попйорданов.

Той обърна внимание върху несъответствието между минималните изисквания към операторите и дългия 15-20-годишен хоризонт на концесиите.  

"Имаме закони и правилното е да започнем да си спазваме законите. Да се установят едни действително равносилни, еднакви за всички проценти от приходите от дейността на всеки плаж, а не да имаме за едни 1%,  а за други 13% от приходите, тоест имаме много интересни концесионни плащания."

Изискванията към концесионерите трябва да бъдат еднакви, а местният бизнес да участва в много по-голяма степен в тези процеси, за да се чувства и ангажиран с тези концесии, смята Любомир Попйорданов.

Какви са позициите до момента - отглас от дискусията в ресорната комисия

"Нито един морски плаж в момента не попада в обхвата на директивата. Поради тази причина за нас е изключително важно, а и от гледна точка на потенциалните желаещи да бъдат стопани на морския плаж, да се създадат условия, които да бъдат ясни, прости и да съответстват на обекта за концесия. В сегашния му вид Законът за концесиите е изключително тежък и общият ред е изключително тежък по отношение на тези обекти. Те са приравнени с концесиите за летища, пристанища и т.н., които изискват много по-специфични и тежки условия с оглед техния стратегически характер и гарантиране на защита на държавния интерес", посочи преди ден министърът на туризма Николина Ангелкова.

Заместник-председателят на на комисията по регионална политика Александър Ненков смята, че с облекчаването на процедурите за отдаване на плажовете на концесия ще намалеят пустеещите плажове.

"Много плажове - 39,  ако не ме лъже паметта, има вероятност, ще се забави тяхното отдаване на концесия и е нецелесъобразно, нито е в полза на държвата, нито е в полза на потребителите да има толкова много плажове, които да останат пустеещи, защото все пак някой трябва да ги поддържа и това е допълнителен ресурс."

Депутатът от БСП Дора Янкова е на мнение, че с предложените промени в закона се връща старото положение, при което концесии се отдават по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.

"Всъщност ние не променяме Закона за концесиите, ние правим връщане на едно старо положение - променяме Закона за устройство на Черноморското крайбрежие."

Различните позиции чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54