Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За връзките между дантелата и гоблена - семейна история от Горна Оряховица

Тя е пазителка на калоферската дантела, той - сред малцината мъже гобленари у нас

Маргарита Бонева и Иван Маринов
Снимка: Здравка Маслянкова
Възрастно семейство от Горна Оряховица е посветило живота си на съхранението на българските шевици и дантели. 73-годишният Иван Маринов е сред малцината мъже гобленари у нас, а напоследък се е отдал на везането на шевици. Три години по-младата му съпруга Маргарита Бонева е една от пазителките на калоферската дантела. Семейство са от близо 50 години и не спират да повтарят, че общото между тях е страстта към традициите и конците.

Бившата учителка Маргарита Бонева и някогашният машиностроител Иван Маринов по брачно свидетелство са семейство Иванови от близо половин век. Запознали се в родната Горна Оряховица, събрал ги общ приятел и те установили през годините, че с плетки и конци на семейните седенки в собствения им хол могат да изкарат часове в сладки приказки и отдаденост на изкуството на везбата – той се е посветил на гоблените, а тя – на калоферската дантела. 

„Дантела се прави с търпение и много любов. С плетенето на калоферска дантела си почивам“, споделя 70-годишната бивша учителка Маргарита Бонева от Горна Оряховица. Преди четвърт век започнала да се учи на тънкостите на калоферската дантела под ръководството на Величка Радулова от калоферското село Баня. „Това е занаят, който се учи от ръце, а не от книга“, споделя днешната пазителка на калоферската дантела.

Снимка: Здравка Маслянкова
„Променила съм през годините приоритетите. В началото плетях изключително за дрехи и за интериора в къщи. После започнах да плета икони, ангели, пеперуди. От 2012 година плета много бижута. Всяка една дантела те научава на нещо ново. Бъдеще надявам се да има“, казва още Маргарита.

Иван е ушил десетки гоблени. „Занимавах се навремето с гоблени, впоследствие бродерия вече захванах, бижута правихме. В София нейна братовчедка ни запали и започнахме от конете най-напред и след това вече станаха много", впуска се в разпалени обяснения той. 

Шиенето е женска работа, ще възкликнат разбирачите, но гобленарят Иван Маринов отдавна е загърбил подмятанията за хобито си с иглата и конците. „Приятелите и роднините вече са свикнали“, уверява ни той. 
„Горе-долу добре реагират, не е да кажат: "Сега защо го правиш?" Това е хоби станало. Когато още работех, защото вече съм пенсионер, вечерно време го правех за успокоение и за отмора. Бавно е, бродерията по-бързо става от гоблена, защото гобленът е жичка зад жичка върви.“

Сега гобленарят се запалил по шевиците. Казва, че заради богатството на цветовете, самоковската шевица му е най на сърце, а от различните орнаменти, най-обича да бродира канатицата, заради символиката ѝ за здраве.

Маргарита Бонева пък е изплела километри калоферска дантела. „Повечето случаи работя с бяло. Напоследък изключително много със сребърни метализирани конци, с различни цветове, розовото също ми е любим цвят. Мотивите са преди всичко цветята.“  

Снимка: Здравка Маслянкова
Философията на калоферската дантела е връзването на възелчета. Има точно две умения – усукваш и плетеш, но сплитките са 250 вида, а и конецът трябва да е изпънат, обяснява познавачката на тайните на калоферската дантела и пояснява, че тя е идентична на брюкселската, но при нашата флоралните мотиви са повече и по-красиви.

„Мога, искам, трябва, ще го направя“, така мотивира ученичките си Маргарита Бонева. „Традициите трябва да се пазят“, призовава съпругът й Иван Маринов. „Младите да го запазят – бродерията и всичкото, но рядко са, намаляват хората, които се занимават с това нещо“.

"Сега съм запалила едната си внучка, по-голямата, тя е на 7 години и на малкия цилиндър се хваща, даже преди време оплете една лента и беше много хубаво, допълва  Маргарита Бонева. 

Любов, отдаденост, любопитство и търпение. Това ще запази българските шевици, убедени са семейство Иванови.

Тяхната история чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15