Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академик Юлиан Ревалски: Използването на изкуствен интелект може да подобри редица аспекти от нашия живот

Академик Юлиан Ревалски
Снимка: Светослава Кузманова

През последните години ситуацията с изкуствения интелект по света е до известна степен неконтролируема и затова е нужна стратегия за развитието му. Това коментира в предаването ни „Неделя 150“ председателят на БАН академик Юлиан Ревалски.

През тази седмицата стана ясно, че учени от Българската академия на науките са разработили рамка на Национална стратегия за развитие на изкуствения интелект до 2030 г.

„Ако искаме да сме там, където са развитите страни, трябва да направи това усилие, свързано с ново използване на изкуствения интелект, защото роботите са нещо класическо – съществуват от години в производството, това е известно, но в последните 15-ина години използването на новите технологии, на облачните технологии, на интернет, на интернет на нещата, всичко това доведе до акумулиране на огромни бази данни, чието използване може да подобри редица аспекти от нашия живот“, коментира пред "Хоризонт" председателят на БАН академик Юлиан Ревалски.

У нас има достатъчно специалисти, които да превърнат тази стратегия в практика, каза от своя страна ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков.

„В Софийския университет има един голям европейски проект, свързан с тази тема. Мисля, че в България има достатъчно специалисти в областта, които да могат наистина да превърнат една стратегия в практика. Въпрос на усилия от страна на държавата е дали това ще се случи“, каза той в предаването „Неделя 150“.

Академик Ревалски разказа още за инициативата: 

„Ние предложихме, по моя инициатива, рамка за развиване по-нататък на стратегия за изкуствения интелект в България до 2030 г. Има европейска директива, че страните от ЕС трябва да разработват такива документи с един интегриран план, който да обхваща поне 10 г. от 21-ва година нататък. Тъй като забелязах, че в редица министерства се работи по секторни политики, свързани с изкуствения интелект, воден от чувството, че трябва да стане по-скоро обратното - да има Национална стратегия, която да се проектира после в съответните сектори, предложих това на вицепремиера Дончев. Те го приеха с ентусиазъм през месец май и една група от колеги от Академията, която беше сформирана бързо и която привлече и външни специалисти, работи много ударно до края на юни. Подготвиха такава стратегия и искам специално да им благодаря и на техния ръководител проф. Галя Ангелова, защото го направиха напълно доброволно…“.

Интервюто на Диана Янкулова с академик Юлиан Ревалски можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41