Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Томичовият псалтир за първи път в България, ще бъде показан във Велико Търново и в София

Страница от Томичовия псалтир
Снимка: Здравка Маслянкова, БНР

Томичовият псалтир ще гостува за първи път в България. Заедно с Манасиевата хроника и Лондонското четвероевангелие, той е от най-изящните образци на илюстрованата българска ръкописна книга от 14-и век. Изданието е изработено в Търновската книжовна школа и се съхранява в Държавния исторически музей в Москва. 

Велико Търново и София ще са двата български града, където по месец и половина тази есен псалтирът ще бъде показан. Инициативата е на депутата Валентин Ламбев от парламентарната група за приятелство с Русия. Произведението, създадено от Търновската книжовна школа и по-специално в Килифаревския манастир, е открито през 1901 година в Македония и се съхранява в Държавния исторически музей в руската столица.

„Това е една творба, която е създадена около 1360 година в Килифаревската книжовна школа, която изчезва през Средновековието и бива откривана в началото на XX век от един сръбски професор Сима Томич. По неговото име така е станала популярна като Томичовият псалтир. Тази книга се намира в Руския исторически музей в Москва и по мнението на специалисти като художествена стойност, като илюстрации тя не отстъпва на Лондонското четвероевангелие“, обясни Ламбев.

Томичовият псалтир никога не е излизал от фондовете на  Държавния исторически музей на Русия. Това е изключително произведение на изкуството от XIV век, коментира един от неговите изследователи проф. Димитър Кенанов:

„Съдържа текста на псалтира плюс допълнителни още текстове, 301 листа във формат фолио. Псалтирът е изключителна книга, това са песнопенията предимно на свети пророк и цар Давид. Тя отразява реална социална ситуация – бубонната чума. Изключително произведение на изкуството – на словесен текст и на изобразителен текст. Миниатюрите тълкуват и изобразяват словесния текст. Освен всичко това, този псалтир съдържа великолепни химнографски произведения като акатиста на Света Богородица, превеждан от стареца Йоан в Света гора. Той също е илюстриран с 25-30 миниатюри“.

Православната ни църква и до днес си служи с текстове от Томичовия псалтир. За разлика от Лондонското четвероевангелие и Манасиевата хроника, които са лична поръчка на цар Иван Александър, при псалтира на Томич липсват белези, указващи произведението да е създадено по поръчка на велможата. Анализът на хартията и тематичната насоченост на миниатюрите отвеждат към монашеското средище на Килифаревския манастир, част от Търновската книжовна школа.

Любопитна е историята на пренасянето на псалтира, разказа проф. Кенанов:

„След поробването на Търновград този ръкопис е изнесен. Той попада в Молдова. След това, тъй като молдовските князе са имали добри връзки с Атон, в манастира „Св. Павел“ попадат три ръкописа – Томичовият псалтир, Иваналександровия сборник от 1348 година, пази се в Руската национална библиотека, и третият ръкопис е Лондонскотоq или Иваналександровото четвероевангелие ат 1356 година. Самата библиотека на този манастир има тъжна история и малко преди да изгори манастирът с библиотекатаq тези три ръкописа са били изнесени по някакъв начин“.

Историците, филолозите и богословите нямат яснота къде е бил пазен Томичовият псалтир, преди да бъде открит случайно през 1901 година от сръбския учен Сима Томич и защо на следващата година е предаден за съхранени точно на музея в Москва. 

На финалната права са преговорите между министерствата на културата на България и на Русия за гостуването на Томичовия псалтир в историческия музей във Велико Търново и в Националния археологически музей в София, обясни депутатът Валентин Ламбев: 

„В момента завършва реставрацията на това произведение. Очакваме всеки момент Министерството на културата да организира техническите подробности, които са държавна гаранция, застраховка, условия на излагане. В интерес на истината руската страна изрази удовлетворение от тази наша инициатива, като сподели, че досега никога не е излизал от тяхното фондохранилище, а това е едно завръщане към нашите корени, към Второто българско царство и към уникалните произведения“.

Очакванията са Томичовият псалтир да пристигне във Велико Търново за националните чествания на Независимостта на 22 септември.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сунак обеща още милиарди за отбрана

Британският премиер Риши Сунак обеща още милиарди за отбрана, за да се противопостави на заплахите от "оста на авторитарнити държави", както се изрази, съобщи Би Би Си.  Това стана по време на посещението му в Полша.  Сунак каза, че военните разходи на Обединеното кралство ще се повишат до 2,5% БВП до 2030 година.  Той подчерта, че Обединеното..

публикувано на 23.04.24 в 22:05
Доналд Тръмп в съдебната зала в Ню Йорк, 15 април 2024 г.

Издател на таблоид даде показания в процеса срещу Тръмп

Бившият издател на таблоида "National Enquirer" даде пръв показания в процеса срещу бившия президент на САЩ Доналд Тръмп в Ню Йорк. Делото срещу Тръмп продължава с разглеждане на нападките му срещу свидетели 72-годишният Дейвид Пекър свидетелства, че по време на кампанията за президентските избори през 2016 година е имал договорка..

публикувано на 23.04.24 в 21:55
Еван Гершкович

Руски съд отхвърли нова жалба на Гершкович от WSJ срещу задържането му по обвинение в шпионаж

Руски съд отхвърли днес поредната жалба на журналиста на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович срещу предварителното му задържане по обвинение в шпионаж. Той бе задържан от Федералната служба за сигурност на 29 март миналата година и така стана първият американски журналист, арестуван по обвинение в шпионаж в Русия от времето на Студената война...

публикувано на 23.04.24 в 21:52

Сенатът одобри законопроектите в подкрепа на Украйна, Израел и Тайван

Законопроектите в подкрепа на Украйна, Израел и Тайван преодоляха с лекота процедурните пречки в Сената на Съединените щати. Текстовете, които предвиждат общо 95 милиарда долара за оръжейни доставки и финансова помощ за американските съюзници, бяха одобрени от долната камара на Конгреса в събота. За да бъдат придвижени към окончателно..

публикувано на 23.04.24 в 21:48

Александър Йорданов от ЕНП настоя комплексът "Камчия" да бъде конфискуван

Евродепутатът от ЕНП Александър Йорданов настоя да бъде конфискуван комплексът "Камчия" по време на дебат в Европарламента, посветен на използването на руските активи за възстановяването на Украйна. "В България, на брега на прекрасното Черно море, тоест, на европейската граница, се намира една територия от близо 470 000 квадратни метра, която..

публикувано на 23.04.24 в 21:17

И Марин Димитров ще чака в ареста делото за ОПГ с Банкова и Живко Коцев

Софийският градски съд задържа под стража хасковския бизнесмен Марин Димитров. Заедно със сина му Стефан, бившата шефка на Митниците Петя Банкова и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, той е обвинен за участие в организирана престъпна група за контрабанда и корупционни престъпления.  Димитров беше задържан преди десетина дни заедно с..

публикувано на 23.04.24 в 20:21
Стопкадър /

Пуснаха журналиста Димитър Стоянов под гаранция от 5000 лева

Журналистът Димитър Стоянов е освободен срещу гаранция от 5 000 лева. Това съобщиха от Софийската районна прокуратура.  43-годишният Стоянов е с повдигнаото обвинение за хулиганство и закана с убийство.   Той беше задържан и отведен в Пето РПУ в столицата след сигнал, че е насочил пистолет срещу мъж, за който има данни, че е служител на НАП...

публикувано на 23.04.24 в 19:54