Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Стокхолм се проведе Годишната среща на доброволците, които пишат в Уикипедия

1200 души се събраха в Стокхолм, за да обсъдят и проблема с фалшивите новини.
Снимка: Жюстин Томс

„По-силни заедно. Уикипедия - свободното знание и целите за устойчиво развитие“ беше мотото на срещата тази година на доброволците, които пишат за Уикипедия. 1200 души се събраха в столицата на Швеция - Стокхолм, за да обсъдят и проблема с фалшивите новини.

„Това е най-голямата среща на доброволци, които създават Уикипедия по целия свят“, каза в предаването „Закуска на тревата“ на програма „Хоризонт“ Жюстин Томс. Тя се занимава с онлайн медии и онлайн маркетинг от края на 90-те. Преподава в Департамент Масови комуникации в НБУ.

Хората, които участват в срещата на Уикипедия са предимно доброволци и са насърчени от идеята, че знанието трябва да  е свободно и достъпно за всички.

„Цялото човешко знание на едно място. Това е целта, която си поставя Уикипедия и то безплатно за всеки. В този смисъл, всичко това са хора, доброволци, които имат различна специализация, различни интереси, но са отдадени на това да споделят знанието и то именно свободно. И всъщност точно това дава силата и прави Уикипедия най-голямата световна енциклопедия, защото се създава от много хора, на много езици, има в нея всякакви теми, които са важни за тези хора.“ 

На срещата на доброволците тази година са поставени 17 цели за устойчиво развитие.

„Наред със знанието и образованието за всеки, имаме преодоляване на бедността, устойчиво развитие, чисти градове, чиста природа, в синхрон с природата живот и така нататък. И всъщност Уикипедия помага за всички тези каузи, защото освен разпространението на знание, това е и една страхотна екосистема за култивиране на доброволчеството като цяло. Знаем, че то е доста развито в Западна Европа. На други места като при нас не е чак толкова популярно. Освен това през споделяне на знанието ние сме много по-информирани, особено в  ерата на фалшивите новини и на кибервойните, които се водят“.

Фалшивите новини е един от най-големите проблеми на днешното време.

„Знаем, че това е по-лошо от реална физическа война. Реално дали едно нещо е истина или не, е много трудно човек да се ориентира. Дори и медиите понякога се поддават, да не говорим, че съществуват и фалшиви медии, които за много хора не са различими от нормалните стойностни медии“, посочи Жюстин Томс

Достоверна ли е информацията в Уикипедия.

„Истината е, че именно това, че много хора могат да редактират съдържанието в Уикипедия се стига до обективността на това съдържание, защото всъщност иначе би могло да бъде доминирано от една или друга теза. Докато, когато много хора бдят над тази информация това е един много голям гарант за нейната обективност и за това, че наистина са показани всички гледни точки. От друга страна за Уикипедия е изключително важно да се посочват източници, като специално за българската Уикипедия са блокирани всички жълти и обръчови медии, не могат да бъдат цитирани като източници, именно с цел да се подпомогне хората да цитират само достоверни източници със своята информация, която качват там“. 

Повече чуйте от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40