Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илиан Господинов: Температурите в България се повишават

Снимка: geoznanie.com

Междуправителственият панел по изменението на климата днес ще представи в Океанографския музей в Монако специалния доклад на ООН за рисковете, пред които са изправени хората, природата в резултат от променящото се състояние на океаните, полярните райони и ледниците.Докладът е изготвен от над 100 научни работника от близо 30 държави от целия свят

Как глобалното затопляне ще се отрази на климата у нас и застрашена ли е страната ни от тези катастрофални сценарии?

"Първо искам да кажа, че докладът, който се представя, действително първо се отнася за земната климатична система като цяло и действително в климатичната система протичат процеси, които са сравнително нови за земната климатична система, в смисъл, че имаме допълнителен климатичен фактор, който влияе върху нейното развитие и това е антропогенното действие - влиянието на човека, и най-вече известните парникови газове, които се отделят в резултат на човешката дейност и които допълнително създават условия за затопляне, каквото се наблюдава през последните десетилетия, включително и в България. Данните показват, че времето в България се затопля, че температурите се повишават. Наскоро имаше една публикация на колеги от Института по метеорология и хидрология, в която бяха посочени по-конкретни данни за максимални температури над 40 градуса през последните десетилетия, което зачестява, и други подобни фактори, които безспорно показват, че тези климатични промени, за които се говори, включително и в доклада, за който споменахте, са факт и в България", каза доцент Илиан Господинов от Националния институт по метеорология и хидрология.

Покачване на морското ниво, топене на ледовете, екстремни метеорологични феномени, всичко това като явления са се увеличили за периода от 2015 - 2019 година.

"Да, за България са правени изследвания, имайки предвид климатичните сценарии за развитие на климата през следващите десетилетия в зависимост от хипотезите за развитие на икономиката, на човешката дейност, са направени също така сценарии за развитието на климата и в България и са обособени зоните, където може да се очаква по-голямо или по-малко влияние. Но като цяло България е една малка страна и като цяло се очаква, разбира се, повишение на температурите в синхрон с очакваното повишение на температурите в глобален мащаб. Малко по-различно е за валежите. Но вижте, по принцип е трудно да се каже точно какво би било въздействието на климатичните промени върху България. Има много фактори, които определят климатичната система. И ако не са много, поне няколко основни фактора. И този нов фактор - антропогенното влияние е само един от тях".

В определен смисъл България се намира в умерените ширини и до известна степен може да се каже, че тези климатични промени ще бъдат по-слабо изразени в сравнение с климатичните промени в други региони на земята, които са в по-екстремни климатични зони.

"Например в тропиците, в зоните, които са близо до морско ниво, където, ако се повиши морското ниво, съответно би могло да се очаква заливане на големи територии. Хора, които живеят в тези територии и градове, биха страдали. България от друга страна се намира в южната част на умерения климатичен пояс, близо до средиземноморската област и съответно в известен смисъл действително може да се окаже по-уязвима за по-продължителни периоди на засушаване и въобще на периоди с по-екстремни аномалии на валежите или суши, или периоди с много обилни валежи. Особено през летния сезон", допълни доцент Илиан Господинов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40