Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Активна историческа карта популяризира историята ни чрез новите технологии

Проектът ще бъде ценен за ученици и учители, прави динамични връзки между събитията

От картините, възпроизведени в учебниците, днешните ученици могат да преминат към интерактивни карти, които правят връзки между събитията. На снимката: Картина на Васил Горанов

Проект на активна историческа карта ще бъде представен тази вечер от 18:00 ч. в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ в София. Тя се стреми да популяризира българската история и картография чрез модерните технологии. 

Проектът представлява цифрова карта, на която историческите събития могат да се проследят в тяхната времева динамика. Зад инициативата стои едноименна фондация, която си е поставила за цел създаването на нов, съвременен начин за обучение на ученици и студенти. Според инициаторите причинно-следствената връзка между историческите събития ще улеснява тяхното запомняне и анализ.

По време на събитието тази вечер ще бъде представена в подобрен вариант вече публикуваната на сайта на едноименната фондация карта.

„Отделно ще представим три нови карти, които сме направили. Те касаят демографска карта на България за последните девет преброявания. Също така териториалните промени на Третата българска държава малко преди Освобождението, когато са дискутирали какви ще са границите на България и стигнем до 1913 г. – това е първата част, след това ще продължим и до ден днешен. И другата са Балканската и Междусъюзническите войни - как точно са протекли събитията, къде са се движили войските, не само българските, но и на другите участници в тези войни“, обясни пред "Хоризонт" ръководителят на проекта Николай Дунев.

Документи, аудио записи и снимки улесняват разбирането на картите

„Всичките карти ги правим по този тертип – да можете да видите картата, допълнителна информация за всяка промяна по картата, която се случва, отделно договорите, които регулират съответните отношения между страните, които можете да си ги свалите, да ги видите. И книги по темата с изтекли авторски права, също така снимки по темата и ако има видеоматериали. Примерно тези видеоматериали за Балканската война са първият документален филм, правен в България“, обясни Дунев.

Идеята на Николай Дунев за активната историческа карта идва случайно, по време на преход в Рила.

„Знаех, че някъде наблизо минава българската граница от 1912 г. и си викам „Ех, да имаше начин как да мога да насложа съвременните граници и да видя точно какви са разликите“. Така, цифрово да бъде показано, и да го видя нагледно. И си викам: "Добре, защо аз да не го направя?“

Картите ще компенсират слабото ползване на атласи при обучението

„Това е нашето първо представяне, като целта е след това да направим и на други места. Не само в София, набелязали сме и други няколко града. И, съответно, да извикаме учители, преподаватели, защо не и ученици, които веднага да видят“, обясни Николай Дунев, според когото ще се разчита на няколко линии на комуникация, за да стигнат картите до учениците.

Николай Дунев вижда като слабост на образователния процес занемареното ползване на атласи, а интерактивните карти компенсират точно това. "Тук идеята е точно да го видиш нагледно - къде точно са станали промените и така да стигнеш до закономерностите."

Следващите карти, които се подготвят, засягат и теми като дейността на Васил Левски, развитието на железопътната мрежа в България. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15