Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къса уличка с дълга история

Проектът "Улица на времето" събира легендите за "Малко Търново"

Улица "Малко Търново" - поглед откъм бул. "Княз Дондуков"
Снимка: БГНЕС

Най-малката пешеходна улица в София – „Малко Търново“, е дълга само 60 метра. Преди Освобождението тя е носела името „Сахатчийска“. В горната й част имало часовникова кула, разрушена в края на 19 век.

Графичният дизайнер и преподавател в Националната художествена академия Филип Бояджиев е автор на проекта за визуализиране на емблематични истории и градски легенди, свързани с уличката. Довечера той ще представи проекта си.

Най-важното според него е историята на улицата да бъде показана интригуващо. „Като се фокусираме не само в историята на „Малко Търново“, но и на София като цяло, тъй като уличката е част от града ни и контекстът е доста важен“, посочи Филип Бояджиев пред „Хоризонт“.

Малката уличка побира големи истории

Историята започва преди… 4500 години преди новата ера. При свалянето на нивото на площад „Александър I“ е било открито каменно-медно селище.

„Между „Улпия Сердика“ и „Арена ди Сердика“ има открити неща на самата улица „Малко Търново“. Продължава много сериозно историята с жълтите павета и всякакви градски легенди, като например, че жълтите павета са подарени на Фердинанд за сватбата. Има много богата архитектурна история – основните сгради са част от българския архитектурен модернизъм“, разказа графичният дизайнер в предаването "Хоризонт до обед".

Улица

Той сподели, че трудната част от задачата било кое и как да се отсее и как да се обединят всички тези истории.

„Тъй като те са изключително разнообразни. И затова кръстихме проекта „Улица на времето“ – времето е обединяващият елемент и общият знаменател, върху който ще се фокусираме ние. Ще се опитаме да създадем едно интерактивно преживяване за туриста и гражданина, в което той да открива на няколко нива различните информации.“

И гражданите имат думата за дизайна

Филип Бояджиев уточни, че това е един от първите проекти в София с включващ дизайн и в него участват и граждани, в целия процес.

„Ползваме изцяло мнението на гражданите като отправна точка за дизайн решенията. Бяха две работилници, в които граждани на различна възраст успяха да се докоснат до тази история и да генерират различни решения. И съответно да разберем какви са проблемите на улицата – например, че е малко сиво, малко тъмно, неособено уютно, пък предразполага към уют, защото е малка и интересна. Хората искаха не просто да минават транзит през нея, както е в момента, а да останат, да спрат, да седнат – ще има със сигурност няколко къта за почивка, и, съответно, да научиш малко повече за историята на уличката.“

Дизайнерът подчерта, че е световна тенденция да се включва мнението на гражданите в дизайнерските решения.

„Според мен това е бъдещето – да се обърнем към хората и да създаваме наистина среда за хората и чрез хората, а не спуснати решения отгоре, които не е ясно докъде работят и докъде не.“

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17