Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смарт устройства в помощ на самотно живеещи възрастни хора

Телемедицината навлиза в 7 общини на Северозапада

БЧК ще прилага пилотно норвежки модел за дистанционна грижа

Снимка: БГНЕС

Медицинска помощ от разстояние ще оказват на уязвими възрастни хора в Северозападна България. В рамките на проект на Българския червен кръст ще бъдат създадени центрове, които ще получават данни за пациенти с хронични заболявания или трайни увреждания. Ползва се партньорският опит на Норвежката асоциация на местните и регионални власти.

Сензори, датчици, дистанционни консултации, паник бутони, дори възможност за дистанционно напомняне кога да си вземате лекарствата – норвежки модел за дистанционна грижа ще бъде прилаган във Враца, Оряхово, Криводол, Бяла Слатина, Монтана, Видин и Белоградчик, както и в прилежащи села.

Фокус група: 50+

Около 750 души ще бъдат обхванати от проекта, като 500 от тях ще получат „умни“ устройства, които при нужда бързо ще ги свързват със специалист.

От БЧК определят това като стъпка към преодоляване на стереотипа болният да ходи в болница. Т.нар. телемедицина е насочена към хората на възраст над 50 години, които са самотни и имат нужда от денонощни грижи.

Докато в България телемедицината тепърва стартира тестово за следващите 4 години, то в Норвегия подобен проект приключва. Кари, Елин и Анита са част от екипа, реализирал подобна идея за помощ чрез новите технологии и обхванал 17 общини с общо население 100 000 души.

В Норвегия анализират резултатите

Според ръководителя на проекта Кари Брьокхайм, новите технологии са спасявали животи.

„Проектът получава подкрепа от правителството и всяка година получаваме финансиране за това. Въпросът сега е какво ще се случи след 2020-та, когато проектът приключи. Очакваме да видим как правителството ще използва данните от практиката и опита. Очакваме да видим и как общините ще получават подкрепа, да видим анализа“, отбелязва Брьокхайм.

Въвеждането на новите технологии обаче има нужда от управление на уменията. Заради застаряващото население социалните услуги трябва да се преосмислят – твърдят  от норвежкия екип.

„Хората, които използват технологията казват: „Сега мога да спя спокойно, мога да си вземам сам лекарствата. Обаждат ми се, когато има нещо нередно в моите показатели. Колко е приятно“, допълва Кари Брьокхайм.

Малко наблюдаващи, много наблюдавани

За националния консултант по кардиология проф. д-р Иво Петров дистанционният контрол на здравето вече е реалност. Той наблюдава петима пациенти на частна клиника.

„Много е трудно да се прави телемедицина, защото се базира на изключително високи технологии. На базата на тези високи технологии трябва да се направят правилните изводи, които в крайния си вид зависят от специалистите, които обобщават получената информация“, коментира проф. Петров. По думите му основното предимство за пациента е, че не се налага да присъства и да бъде транспортиран.

За един медицински хъб като бъдещите колцентрове не са необходими много медицински кадри, защото благодарение на софтуера могат да бъдат наблюдавани много пациенти от малък медицински състав, смята проф. Иво Петров.

Центровете на БЧК за домашна грижа ще бъдат надградени

От седем години в различни общини в област Враца Българският червен кръст осигурява здравни и социални услуги на възрастни хора чрез центрове за домашни грижи по места. Сега дейността на тези центрове ще бъде надградена, а болните и самотни възрастни хора ще получат умни устройства, които да подпомогнат постоянното им наблюдение и връзка с тях.

78-годишната Тотка Цветкова е самотно живееща неподвижна възрастна жена - една от онези, които се нуждаят от дистанционна грижа. Вече четвърта година тя ползва услугите на БЧК и е доволна от посещенията на сестрите и домашните помощници. Сутрин тя има осигурена грижа за личната хигиена и закуската, за почистването на стаята, напомнят й кои лекарства да пие. 

Олга Петрова ръководи центъра за домашни грижи във Враца. Тя уточнява, че устройствата на ползвателите по проекта няма да се заплащат. 

„Това, което очакваме най-вече като такъв вид услуга е да има устройства, които следят жизнените показатели като кръвно налягане, пулс, дишане. Да има устройства, които да напомнят на човека да си вземе лекарствата навреме, ежедневно или устройства, които да притежават SOS бутон - когато човек е в невъзможност да се справи сам, да може да получи адекватна помощ.“

Още по темата - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32