Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да споделиш любимо четиво, не да си изчистиш рафтовете

ЧитАлнЯта събира 2020 книги за библиотеките в страната

В новогодишната акция се приемат книги от последните години в добро състояние

ЧитАлнЯта
Снимка: БГНЕС

До края на годината ЧитАлнЯта в Градската градина на София събира за библиотеки в страната книги, издадени през последните 10 години.

Поставили сме си цел по случай 2020 година да съберем 2020 книги за библиотеките в страната, посочи пред „Хоризонт“ председателят на Сдружение за градски читални Александър Шпатов. По думите му навсякъде библиотеките имат нужда от книги и колкото и да се съберат по време на акцията, ще бъдат разпределени.

„Човек като влезе в една библиотека, веднага му прави впечатление, че книгите са по-скоро доста стари. Особено в по-малките населени места дълги години не се отделят целево средства за обновяване на фондовете. Наистина новите книги липсват от рафтовете на библиотеките и е хубаво ако можем, да помогнем.“

Запазени книги от последните години

„Тези книги, които са класиките, които всички имаме в нашите си библиотеки, тях ги има и в обществените библиотеки. Просто тези книги няма къде да се дарят“, поясни Шпатов.

Търсят се на първо място детски книги, за предпочитане нови, както и съвременна българска литература, защото е добре да си поддържаме културата, посочи той в предаването "Хоризонт до обед". 

„И всякакви други книги, с които човек по-трудно би се разделил, би искал да ги сподели с хората, не толкова да си изчисти библиотеката от тях.“

Споделените книги

Сдружението за градските читални работи от 4 години. До момента събраните в тазгодишната инициатива книги са към 900, а първите пратки са отпътували към десетина места в страната, съобщи Шпатов. „Като имаше две училищни библиотеки, една регионална, една общинска и доста читалищни.“

„Всеки казва – държавата трябва да се намеси. Не е само държавата. И сами можем да помогнем, ако сме готови да се разделим с любими книги“, обобщи Александър Шпатов.

Хората от страната няма нужда да изпращат книгите до София, а могат направо да ги дарят на библиотека в тяхното населено място, уточняват инициаторите на акцията.  

Книгите могат да се носят от 10 до 20 часа в Градската градина на София. 

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40