Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културологът Харалд Харман и загадката на Дунавската цивилизация

Харалд Харман
Снимка: Добромир Видев
Загадка или тайна, която тепърва ще се разкрива. За това разказва книгата “Загадката на Дунавската цивилизация”, която в последните години претърпява поредно издание. Неин автор е германският езиковед и културолог Харалд Харман, който открива връзки в много култури на Балканите, Украйна и Унгария. Той обича да се позовава на твърдението, че най-старото злато в света е именно откритото на територията на днешна Варна. Не пропуска и въпросите около глинената плочка със стегнати редици от знаци, открита в района на северозападното село Градешница, както и хипотезите, че това може да се окаже най-древното писмо.

Река Дунав е била също толкова важна, колкото и Тигър и Ефрат са били за зараждането на древната цивилизация в Месопотамия. Покрай Дунав също възниква древна цивилизация, разказва Харалд Харман в книгата си “Загадката на Дунавската цивилизация”. 
Всичко започнало през 80-те години на миналия век. След срещи с негови колеги, Харман свързва точки между местата Караново (България), Винча (Сърбия) и райони в  Южна Украйна, Западна Унгария и долината на река Тиса. Открива много лингвистични, религиозни и културни знаци на цивилизация, която е на близо 7000 години.

"Преди сто години никой нищо не е знаел за истинската възраст на тази култура. Има други изследователи - в Сърбия и Румъния например, когато откриват ритуалните съдове със знаците и символите, те смятат, че това са някакви ритуални знаци и символи. Но така и никой не може да каже за възрастта на тази цивилизация. Възрастта на общностите от Дунавската цивилизация е установена едва през 90-те години на XX век", каза Харман при посещението си в София за представянето на поредното издание на книгата. 

"Базата на икономиката за тази общност е била река Дунав, различните притоци като основни водни пътища. След като се запознах с търговията,се разгъна карта, която е и карта, ако мога да го кажа, на европейската общност от онова време. От Югоизточна Европа, центърът на антична или стара Европа, към Централна Европа – балтийските републики, Франция, Англия, западното Средиземноморие. Това не означава, че един древнодунавски търговец от българския град Караново или румънския Винча е търгувал със западната част. Имали са посредници. Тези пътища успяхме да засечем по украшенията, направени от черупките, събирани по крайбрежието на Егейско море. Тази комплексна система изгражда, според мен и един първообраз на европейската общност", уточни изследователят.

Според езиковеда и културолог Харалд Харман Дунавската цивилизация най-напред е използвала цифрова система успоредно с писмената. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40