Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Градинаров: Журналистиката трябва да намери противодействие на „опитомяването“

Снимка: Ани Петрова, БНР

„Журналистиката се развива и тя би трябвало да намери някакъв изход, някакво противодействие на това, което се случва“, заяви пред БНР доц. Борислав Градинаров, един от съставителите на сборника „Медиите - между пазара и контрола“.

„Нашите медии трайно се закотвиха на дъното по свобода на словото и въобще по всички онези стандарти, които би трябвало да спазва журналистиката. Виждаме по нашето битие ефекта от това. В случая нямаме необходимите условия, необходимата среда, в която да съставим мнение за нещата около нас, да съпоставим различни позиции, да вземем решение“, каза той в предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“.

Книгата е резултат от 3 национални конференции в поредни години на тема „Медийна сигурност“, посочи доц. Градинаров и обясни:

„Това понятие медийна сигурност е важно, защото поставя медиите в контекста на националната сигурност. Без свободни медии и медии, които да представят информацията по един максимално обективен и достоверен начин, гражданите не могат да си направят мнение за това какво се случва, да вземат решение за това кой и как ще ги управлява, да упражняват своя граждански контрол“.

Според доц. Градинаров 90-те години са били „златният период“ на демократичната ни журналистика. По думите му основният проблем пред медиите от началото на века е тяхното финансиране.

„Опитомяването на медиите“ не само в България, но и по цял свят, върви по тази линия. Все повече те стават зависими не само от финансирането на своята дейност, но и от темите, които им се подават, от подсказките, които им се правят от високопоставени политици и други лица. Това е световен проблем. При нас като че ли този проблем намери своя завършек. Ние в момента много трудно можем да кажем, че която и да е медия пълноценно изпълнява своята мисия. Те се съобразяват с много зависимости, с много влияния“.

Има оптимизъм

Макар интернет да ускори много краха или ликвидира бизнес модела на традиционните медии той създаде условия за появата на невиждан и непознат преди плурализъм, подчерта доц. Борислав Градинаров.

„В това многообразие, в тази глъч на мрежата много неща обаче могат да се загубят, много неща не се чуват“, добави той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Орел, рак и щука викат Неволята, пристига Трети Украински фронт

Моята учителка по история преди 30 и нещо години ми завеща следното знание - успешните преврати в нашата история са само на девето и деветнайсто число! На 9 юни тази година сме на избори. Ще се опитаме да връчим цялата власт на Борисов и Пеевски, те ще съберат каквото се отрони от ПП-ДБ, ще ги направят присъдружници и най-накрая ще..

публикувано на 14.04.24 в 12:37