Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станислав Митрахович: Цената на газа по „Турски поток“ е най-конкурентна

Станислав Митрахович
Снимка: Личен архив

Никой не може да предложи на България конкурентна цена на тази, на която газът ще се доставя в страната по „Турски поток“. Това каза пред БНР Станислав Митрахович, водещ експерт на Фонда за национална енергийна сигурност и старши научен сътрудник във Финансовия университет при правителството на Русия.

На среща със сръбския си колега Александър Вучич в началото на декември руският президент Владимир Путин обвини българските власти, че съзнателно бавят строежа на „Турски поток“ през България. Какво целеше Путин с острото си изказване по адрес на София?

Работата е там, че българските власти на няколко пъти назоваваха различни срокове за строителството на дадената инфраструктура. Казваха, че проектът ще бъде завършен през януари 2020г. Имаше изявления за пролетта, за средата на годината. Някои изявления можеше да бъдат изтълкувани като обещание инфраструктурата да бъде построена в края на 2020г. Тази ситуация не устройваше Русия. По време на срещата на Путин с господин Вучич се водеха преговори между Русия и Украйна за новия транзитен договор. Самата информация за хода на строителството в България би помогнала на Русия в преговорите с Украйна. След това, както е известно, беше сключен нов транзитен договор за пет години. Помним, че имаше проблеми с изпълнителите на проекта. Имаше конкуренция между саудитско-италианския консорциум и други компании. От гледна точка на Русия действията на българските власти, които не бързаха с процедурите, изглеждаха като резултат от възможно влияние от страна на Вашингтон или Брюксел. С оглед на това, че между Русия и Украйна все пак беше подписан транзитен договор, не бих казал, че въпросът кога точно България ще построи дадената тръба е много актуален. Важното е това да стане през 2020 г.

Владимир Путин каза още, че ако България не иска да строи „Турски поток“, то Русия ще намери други варианти за снабдяване на клиентите си. Възможно ли трасето на газопровода да заобиколи България или вече е твърде късно?

Предполагам, че думите на Путин имаха отношение към конкретния момент по време на преговорите. Тоест, не става дума за някакви глобални промени. По-скоро е имал предвид, че ако България не построи бързо своята част от „Балкански поток“, то тогава Русия ще намери друг начин за снабдяване на някои страни в региона, които не биха получили руски газ при прекратяване на транзита през Украйна. Имал е предвид, че да речем Сърбия би могла да получава газ през януари и февруари 2020 г. от газовите хранилища в Унгария, например. Мисля, че маршрутите няма да се променят, те са ясни. Газът отива по втората линия на „Турски поток“ в Турция, достига до границата с България, по-нататък се използва новата инфраструктура в България за пренос на газа до Сърбия.

Как гледа Москва на преговорите на българските власти с Вашингтон за закупуване на американски втечнен газ?

Бих казал, че Русия, разбира се, се отнася много подозрително към опитите на традиционните си купувачи да намерят други доставчици. Опасенията на Русия по този въпрос са разбираеми. От друга страна обаче официалната руска позиция гласи, че този вариант е възможен, но просто не е много рационален, защото втечненият газ е по-скъп. Изявленията за закупуването на газ от други източници се възприемат в Русия като резултат от определен натиск от страна на Вашингтон и Брюксел. Първо, другите страни обаче не са длъжни да споделят тази гледна точка. Ситуацията може да изглежда различно през погледа на България. Второ, всяка страна има суверенното право да закупува една или друга стока от там, откъдето прецени. Едва ли обаче някой ще може да предложи по-конкурентна цена от тази на газа, който идва от Русия през Турция.

Каква е разликата в цената на тръбопроводния и втечнения газ?

Бих казал, че след регазификацията втечненият газ трябва да е с около 30% по-скъп от тръбопроводния, не задължително руски, но и всеки друг тръбопроводен газ. Между другото една от алтернативите на руския газ за България може да бъде тръбопроводният газ от Азербайджан, който ще идва в бъдеще през Турция, по системата на Трансанадолския газопровод. България ще получава около един милиард кубични метра. Сигурен съм, че този газ също ще бъде по-евтин от газа, който може да се получава през гръцкия терминал. Втечненият газ много често се използва от някои страна, за да получават по-добри условия при преговорите с традиционните доставчици.

Интервюто със Станислав Митрахович можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Авиодиспечерите във Франция отмениха стачката, но трафикът в четвъртък остава парализиран

Очаква се утре във Франция въздушният трафик да бъде парализиран заради обявената стачка на авиодиспечерите, въпреки постигнато споразумение в последния момент. Няма връщане назад. Въздушният трафик на Франция ще бъде объркан през целия ден, въпреки че главният синдикат на авиодиспечерите съобщи, че отменя обявената стачка. След продължителни..

публикувано на 24.04.24 в 22:29

Учители и персонал в Тенеси ще могат да носят оръжия в учебните заведения

Властите в американския щат Тенеси приеха законодателство, което ще позволи на учителите и училищния персонал да носят оръжия на територията на учебните заведения.  Мярката, която беше приета, година след като стрелец уби шестима души в училище в Нешвил, беше одобрена с 68 на 28 гласа в местния Конгрес, който е доминиран от Републиканците...

публикувано на 24.04.24 в 22:15
Министерство на иновациите и растежа

Красимир Якимов е новият заместник-министър на иновациите и растежа

Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев на длъжността заместник-министър на иновациите и растежа е назначен Красимир Якимов. Това съобщиха от правителствената пресслужба. Красимир Якимов е юрист по образование. Завършил е "Международно финансово право" в King’s College London, Dickson Poon School of Law. В периода 2022 г. - 2023 г. е бил..

публикувано на 24.04.24 в 21:54
Джо Байдън

Байдън подписа указа за финансова помощ за Украйна, Израел, Газа и Тайван

Американският президент Джо Байдън подписа указа за одобрената от Конгреса финансова помощ в размер на 95 милиарда долара, включваща средства за Украйна, Израел, Газа и Тайван. Байдън съобщи, че е одобрил първоначални доставки на оръжия за Украйна в размер на 1 млрд. долара и че доставката на тези оръжия ще започне до часове. Американският президент..

публикувано на 24.04.24 в 21:08
Асен Василев и Кирил Петков

Асен Василев: Внесохме искане за оставката на председателя на Народното събрание

Внесохме искането за оставката на председателя на Народното събрание, съобщи пред журналисти в Пазарджик съпредседателят на "Продължаваме промяната" (ПП) Асен Василев.  Той уточни, че искането, освен от депутати от ПП-ДБ, е подписано и от народни представители от "БСП за България". "Беше внесено искането за оставката на Росен Желязков с..

публикувано на 24.04.24 в 20:10
Румен Радев

Радев: Партиите, които уж воюват с Путин, внасят масово руски газ през посредници

През миналата година България е внесла 1,7 милиарда кубика руски газ и затова капацитетът по 13-годишния договор между "Булгаргаз" и турската компания "Боташ" за доставка на втечнен природен газ, остава неизползван. Това заяви президентът Румен Радев: "Партиите, които уж воюват с Путин, когато се върнаха на власт, вместо да финализират тези..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Проучване: 11% одобряват увеличаването на вноските за пенсия

Българите искат по-високи пенсии, но без да се увеличават вноските и възрастта за пенсиониране, а с по-добра събираемост. Това сочи изследване на парламента, което беше представено в социалната комисия.  70% искат нова реформа на пенсионната система. Най-доброто решение е да се подобри събираемостта на вноските, смятат 41% от анкетираните. Половината от..

публикувано на 24.04.24 в 19:43