Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магията в историята или историята като магия

Павлина Павлова: Богомилите остават недооценени в нашата история

Авторката на „Боян Мага – синът на Симеон“ избира златни зрънца от архивите, за да опише образа

Фрагмент от корицата на романа

Новият исторически роман на Павлина Павлова е посветен на най-малкия син на цар Симеон Велики, известен като Боян магесник, с християнско име Венеамин. Работата си по този сюжет Павлина Павлова определя като събиране „на златните зрънца от историята, което беше много трудно, и съм ги навързала логически“.

„Като ученик в Магнаурската школа се запознава с двама сирийци, които му намират забранената по това време Книга на Енох, започват да му разказват за езотеричните учения. Той до такава степен се запалва, че заедно с тях поема към Египет, където в продължение на две години той ходи за известно време и бива посветен. Получава най-високото посвещение, защото достига до състояние да прави трансмутация на духа и физически да се превъплъщава – нещо, което тогава са можели само маговете. Но тогава думата маг е имала друго съдържание, не както сега. За да си маг, в такава висока степен посветен, ти трябва да си овладял науки като физика, химия, астрономия, геометрия. Той действително е постигнал много“, обясни авторката Павлина Павлова в предаването "Графити по въздуха".   

Фантазията в този роман е доста по-малко от очакваното, признава тя.

Всяка глава започва с буква от глаголицата

„Вътре ще намерите много интересни мои открития. Време е да започне да се говори за нашата азбука не като кирилица, а като българица. Защото ние имаме много древна азбука – като се започне още от руните, може би преди 6 хиляди години са писали на тях нашите прадеди – траките, и в тях още забелязваме елементи от бъдещата обла глаголица. По времето, когато живеят нашите славни царе – Борис, Симеон, Петър международен език на дипломацията е била глаголицата, защото е много трудна азбука и малцина са успявали, тя е като шифрована. Това е, от моя страна, един реверанс към тази азбука, от която е тръгнало всичко.“

Предишната книга на Павлина Павлова е посветена на Бялото братство и Петър Дънов. „Боян Мага е създател на богомилството, а Петър Дънов – негов продължител на по-късен етап. Това, което и при двамата ме порази, е тяхната изключителна духовна святост. Това са хора, носители на много положителна енергия.“

„И ако ние досега не сме поставили богомилите на мястото, което те заслужават в нашата история, това е, защото те отричат посредничеството на църквата между хората и Бога, съответно официалната църква ги преследва и за да няма конфликти между църква и управляващи владетели, се е стигнало до това те да бъдат отричани и гонени. Аз съм поразена от положителното, което те проповядват и възпитават.“

Павлина Павлова пише близо до градината си с розови храсти, семейство кълвачи и костенурка. 

Още любопитни подробности за историческия й роман - в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33