Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Управителят на ВиК Стара Загора Румен Райков:

ВиК дружествата нямат пари за дистанционно отчитане на водата

Извеждането на водомерите извън апартаментите е технически сложно

Загубите по водопреносната мрежа надхвърлят 60%
Снимка: БГНЕС

Подготвя се нов закон за ВиК. В него ще бъде заложено спиране на водата, когато ползвателят й не плаща. Една от целите е да се работи за намаляване на загубите на вода до 35-40% от сегашните над 60%.

Такъв закон е крайно необходим, казва управителят на ВиК Стара Загора Румен Райков. По думите му правата и задълженията са разхвърляни в различни закони и подзаконови актове, а контролът е разпределен между различни министерства, КЕВР, РЗИ, РИОСВ, РИОКОЗ.

В предаването "Хоризонт до обед" Райков коментира предвидените промени за отчитане на водното потребление. Измервателните уреди по досегашната уредба са разположени във водомерни шахти с индивидуален водомер, а сега по новия закон тези водомерни шахти трябва да бъдат изведени извън имота на собственика, поясни той. 

В многоетажните жилищни блокове ще се следи общия водомер"Ако вътре в тази етажна собственост, която хората сами управляват, има някакъв проблем, някой краде вода или някой заблуждава други, или си е свалил водомера, или нещо друго е направил, което е неправомерно, то етажната собственост би трябвало да го проконтролира и да го накаже", допълни Румен Райков.

Според него технически е много сложно да се изведат водомерите извън апартаментите"По-лесният начин е да се направят водомерите например с дистанционно отчитане, за да не се влиза", посочи Райков.

Един водомер за дистанционно отчитане струва около 150 лева"Засега този разход, който е за водомери с дистанционно отчитане, на нас КЕВР не ни го признава за присъщ разход", каза експертът.

Една от посоките за промени в закона е въвеждането на дистанционно отчитане. "Втората е т.нар. маргинализирани групи в ромските махали. Там да се определи много ясно и отчетливо как се работи с тях, защото повечето от тях нямат никаква собственост там. И ти не можеш на палатка да сложиш водомер. Малко е сложно", коментира още Румен Райков.

Разходите за провеждане на лабораторни анализи са огромни. Законовите промени предвиждат да се въведат помощи за вода на социално слабите семейства.

"Би трябвало, разумно е след като има енергийни помощи, да има и водни помощи, защото този човек не можеш да го оставиш тотално без вода", смята инженерът.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54