Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за композитора Александър Морфов

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" този път имаме повод да си припомним един скромен български музикант с големи заслуги към музикалното изкуство - Александър Морфов, създателят на българския военен марш. На 13 януари се навършиха 140 години от неговото рождение. 

Много може да се говори за този изключително даровит човек, работил в много области. Освен музикант със заслуги, той е бил талантлив поет, писал е стихове на български и френски език, либрето за опери - по негов текст Маестро Атанасов е композирал операта си „Запустялата воденица“, занимавал се е и с рисуване, дърворезба, скулптура, бил е художник-фотограф, даже е изработвал мебели и обувки. 

Музикалното образование на Морфов е било много скромно - учил е флейта само в гимназията в Одрин, а всичко останало е научил сам. Това не му е попречило да композира около 30 марша, солови песни, да прави хармонизации на народни песни и да създаде няколко великолепни хорови песни, между които и един от шедьоврите на нашата хорова песен - „Дамян танец води“. 

Създава и няколко музикални инструмента - оригинална цитра, инструмента “Орфеин“, съчетал възможностите на виолата и виолончелото, усъвършенства флейта, която италианците започват да произвеждат под името концертна флейта "Рампони". И всичко това той прави без шум и себеизтъкване - скромен идеалист, Александър Морфов цял живот живее много бедно, работи като военен възпитател във Военното училище,   участва и в трите войни на фронта, даже е  ранен. 

Когато го пенсионирит през 1922 г., изпада в тежко материално положение. Неговите приятели полагат усилия в продължение на 10 години, за да му намерят някаква работа и успяват - през 1932 г. Морфов най-сетне е назначен на щатна служба като началник на секцията за военните гробове. Две години след тази “милост“ той умира - на 12 април 1934 г. Така държавата се отплаща на създателя на първия български марш!

За творчеството на Морфов говори композиторът Александър Танев в запис от 1996 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Чуйте го в звуковия файл, където ще откриете и изпълнение на марша "Ний ще победим" от Александър Морфов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В “Опера в киното“ гледаме дебюта на Соня Йончева на Арена ди Верона в “Травиата“

Започнаха прожекциите на “Травиата“ от поредицата “Опера в киното“. На 20-и април беше първата прожекция в Синема Сити в София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора. Следващите две ще бъдат на 24-и април и на 8-и май. Имаме възможността да гледаме дебюта на българската оперна дива Соня Йончева в цял оперен спектакъл на Арена ди Верона през..

обновено на 25.04.24 в 15:36
Сцена от „Великият Гетсби“

"Великият Гетсби" – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през месец април, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и други..

обновено на 25.04.24 в 14:21

Илона Иванова – гласът на Алфира в Baldur's Gate 3

Музиката на българския композитор Борислав Славов към видео играта Baldur's Gate 3 спечели наградата на BAFTA /Британската академия за филмово и телевизионно изкуство/. По този повод специален гост в предаването за музикално-сценични изкуства “ Каста дива “ беше младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова,..

публикувано на 25.04.24 в 13:52
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31