"Изложението за потребителска електроника акцентира върху изкуствения интелект, роботите, автономно шофиране, технологии за здравеопазване, дронове, виртуална реалност, толкова много сфери... Ако трябва да го обобщя с една дума - тя е иновация", казва Гари Шапиро, президент и главен изпълнителен директор на Асоциацията за потребителска техника, организатор на събитието.
Сред хитовете са колело, което се движи по вода и преносим пречиствател за въздух с батерия за пет часа, който пречиства въздуха, преди да достигне до устата и белия дроб. Сред по-практичните иновации е и виртуален визьор, вдъхновен от LCD телевизорите, блокиращ отблясъците на слънцето в очите на шофьора, които са сред основните причини за пътни инциденти. Дисплеите на бъдещето пък ще могат да огъват, навиват и ще приличат на холограми, предрича още технологичният форум.
На иновационното изложение бяха огласени и плановете за строеж на прототип на град на бъдещето в подножието на японската планина Фуджи. Той ще се захранва с енергия от водородни клетки и ще действа като лаборатория за автономни автомобили, умни домове, изкуствен интелект и други технологии. След началото на строителството догодина се очаква първоначално да се заселят 2 хиляди души.
Свое запазено място на изложението за потребителска електроника в Лас Вегас имат и зелените технологии - например батерия на основата на захар.
Най-много интерес обаче по традиция будят по-нестандартните изобретения. Ако се озовете с празно руло тоалетна хартия, можете да разчитате на робот, чиято сила е в бързата доставка на ролка тоалетна хартия при поискване.
"Чармин РолБот е създаден да бъде ваш спасител, ако се окажете на трона, но няма тоалетна хартия и никой не чува призивите ви за помощ. В такъв случай го задействате чрез приложение на смартфона и той ще ви спаси като ви достави свежо руло хартия", хвали се един от създателите на робота, който все още е на концептуален етап.
С друг ежедневен проблем пък се справя изобретение на канадска компания, което автоматично затваря и сменя торбата на боклука. А продукт на южнокорейски стартъп премахва неприятната миризма в обувките, като засича нивото на влажност и използва два топли вентилатора и UVсветлина, за да убие голяма част от бактериите.
Нова умна саксия е оборудвана със сензори за влажност, светлина и температура и монитор с емотикони, показващи дали растението е жадно, болно и дали му е студено.
Роботът Бали с вид на малка цветна топка стига само до глезена на човек. Устройството следва стопанина си по петите и го кара да прави гимнастика. Бали издава заповеди и на свързаните с интернет устройства в дома, включително на автоматичната прахосмукачка, когато собствениците са навън или когато кучето разпилее навсякъде трохи.
"Това е различно и вълнуващо бъдеще. Новите устройства и технологии като роботите, които са компаньони, помагат на човек да живее по-пълноценен и щастлив живот. Интелигентни роботи, който да са до теб, да реагират на нуждите ти всекидневно, роботи, който те познават, подкрепят те и се грижат за теб, за да можеш да се концентрираш върху наистина важното", обобщават разработчици на роботи, които ще бъдат в услуга на човека в неговото ежедневие.
Подобни нови технологични играчки винаги се създават само за да ни спестят някакви усилия, защото хората са мързеливи, смята микробиологът Йордан Стефанов, който обаче не би отказал да си вземе у дома робот, който чисти добре.
Къде е границата между освобождаването от битовизмите и ненужната ексцентричност?
„Това всичко се прави, защото тези технологични играчки са готини, поне за момента. Хората искат да се пренесат малко в бъдещето, малко по-футуристично да живеем, но за жалост все още тези джаджи, макар да се продават с доста сериозни обещания, всъщност не предоставят този ефект, който е търсен или тази човешка интеракция. Тези взаимодействия между човек и човек все още не могат така добре да бъдат имитирани и съм сигурен, че много хора остават разочаровани“, коментира Йордан Стефанов в предаването „Изотопия“.
Каква е посоката на иновациите, има ли тенденции?
Като се изключат малките залъгалки от типа на носене на тоалетна хартия, които са по-скоро ефектни, отколкото полезни, основната тенденция е може би изкуственият интелект, подчертава микробиологът, според когото този инструмент ще намира все по-широко приложение в различни сфери. „Най-малкото ще могат да се анализират огромни бази данни, които се генерират постоянно. Ще ни улесни процеса на работа най-малкото, на диагностика на заболяванията и т.н.“
Йордан Стефанов дава пример с набиращите популярност персонализирани разчитания на генома. „И чрез изкуствен интелект ние бихме могли да дадем смисъл на тази информация от медицинска гледна точка. Компютрите и изкуственият интелект биха видели неща, които са невидими за нас.“
Още прелюбопитни неща, които ни очакват в света на бъдещето - в звуковия файл."Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов -..