Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Георги Илиев:

Проф. Георги Илиев: За въжените линии няма държавен нормативен документ

Снимка: БГНЕС

За въжените линии в момента няма държавен нормативен документ, който да изисква хората, които обслужват въжената линия, да имат съответна правоспособност. Това каза в предаването "Хоризонт до обед" проф. Георги Илиев, ръководител на научно-приложната лаборатория "Подемно-транспортна техника" към Техническия университет в София.

"Съгласно Закона за техническите изисквания към продуктите - въжените линии, кранове, асансьори и още други такива съоръжения са вкарани в група за съоръжения с повишена опасност. И за тези съоръжения като асансьори, кранове има наредби съгласно Закона за техническите изисквания към продуктите, които регламентират обслужващия персонал да има правоспособност. За въжените линии за съжаление такава наредба няма. Това е задължение според мен на Държавната агенция по метрологичен и технически надзор, така е записано и в Закона за техническите изисквания към продуктите", заяви проф. Илиев.

На 19 януари бе предотвратен пореден опасен инцидент на ски съоръжение - малко дете бе спасено от баща си, след като увисна от лифт на Боровец на 10 метра над земята. Секунди преди да падне, детето било изтеглено от баща си.

"От техническа гледна точка това съоръжение, доколкото знам, е ново съоръжение, пуснато миналата година. В това съоръжение са взети всички необходими предпазни мерки за осигуряване на съществените изисквания за безопасност на хората и обслужващия персонал, съгласно съвременните европейски регламенти", коментира проф. Георги Илиев.

"Цялата система работи напълно автоматично и от техническа гледна точка аз бих казал, че няма някакъв проблем", допълни Илиев. 

Съоръжението отговаря на европейските съвременни изисквания за безопасност и работи добре, смята той.

"Само че качването и слизането на пътниците не е автоматизирано, тъй като се извършва в движение, с намалено движение. В този случай според мен някаква вина имат и двете страни - обслужващият персонал и пътникът. Самият процес зависи от двете страни", подчерта Георги Илиев.

Техническият университет провежда курсове за обучение на обслужващия персонал: "Провели сме доста такива обучения. Обръщат се към нас за такова обучение", увери още проф. Илиев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51