Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде са българските производители на плодове и зеленчуци на международната карта

Снимка: БГНЕС

Как можем да произвеждаме повече качествени български плодове и зеленчуци, които да имат достъп до големите търговски вериги и как да се подобри присъствието на българска продукция на западните пазари? Това е фокусът на международния форум "InteliFresh 2020", който събира в София над 300 производители, български и международни търговци, преработватели и доставчици на технологии и услуги от градината до щанда.

„За съжаление нямаме толкова големи производители, които да захранят нашия пазар. Затова има чужда стока. Ако я нямаше тази чужда стока, супермаркетите щяха да бъдат празни“, обясни в предаването „Преди всички“ младият земеделски производител Антон Тотев. Макар да нараства, българската продукция все още не покрива нуждите на пазара, посочи той.

Другият проблем са прекалено многото малки производители, които не работят в сдружения. Тотев е на мнение, че те трябва да се кооперират повече, за да се планира по-добре какви сортове да се отглеждат и да работят по механизмите на пазара. „Да се работи групово, а не всеки сам да се опитва да се спасява, да се предпазва от другите. Колкото по-скоро го осъзнаем това, толкова по-добре.“

Стигат ли субсидиите? Определените мерки за добив и разходи на декар площ са изготвени въз основа на стари статистически данни, заяви Антон Тотев. Инвестира се в нови производства, но тази инвестиция в новото производство не получава стимул, допълни той.

„Въпреки че ние го правим, реално нашето производство като добиви е сравнено с конвенционалното производство отпреди 15 години“, коментира фермерът.

Нидерландия е водеща страна в производството и търговията с пресни плодове и зеленчуци. Нидерландците са успели да намерят пътя, по който да се кооперират, така че да печелят всички по веригата, посочи пред „Хоризонт“ Дориана Миленкова, съветник по земеделските въпроси в посолството на Нидерландия у нас.

Специфична за нидерландската визия и подход е системността – проблемът да се разбива на малки парчета, допълни тя. „И ние сме се опитали на форума да предложим именно някои от парчетата в пъзела, които да водят до по-успешно реализиране на българска продукция на международните пазари.“

„Българското производство може да бъде точно в една седмица, пазарна, успешна, преди западните производители да са излезли на пазара и след като северноафриканските производители вече са излезли. Тоест ние си имаме ниша и е хубаво нашите производители да я знаят тази ниша и да се възползват от нея“, изтъкна още Дориана Миленкова.

Според Антон Тотев българските производители все още подценяват изискванията на западноевропейския пазар, където критериите за качество са силно завишени и е важно дори как са подредени ябълките в един кашон, а когато от теб очакват три тира с ябълки, не можеш да закараш само един. 

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40