Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бира с лактобацилус булгарикус - що е то?

Снимка: БГНЕС

Повод за национална гордост ли е бирата с бактерията лактобацилус булгарикус, нищо съществено или просто част от поредицата крафт бири по света и у нас? За справка - правят с кафе, шоколад, вино, пица, всякакъв зарзават, силно алкохолни - дори до 60 градуса.

Българската напитка обаче освен иновативна е и полезна. А за нея ни разказаха създателите ѝ - предприемачите Георги Христов и Кирил Петков. Георги прави самата бира, а Кирил е предприемачът, който съфинансира Центъра за приложни изследвания и иновации към Софийския университет "Св. Климент Охридски", в който създават технологиите, с които се прави бирата.

Революция в крафт бирата

Бирата с пробиотик е плод на иновативна мисъл и връщане към корените, разказаха в „Изотопия“ двамата предприемачи:

„В един един пазар, който е страшно конкурентен не само в Европа, но и в света, човек трябва да мисли иновативно. А много голяма част от иновацията трябва да търсим в корените. От 4000 г. на нашата земя се е яло кисело мляко с лактобацилус булгарикус като нещо полезно. Решихме с Георги - защо пък да не прораснем същата тази бактерия вместо на мляко, на доматен сок, така че да даде един страхотно червен оттенък на бирата, но отделно да даде всички здравословни ефекти, които знаем, свързани с кисело мляко. И по този начин да направим функционална напитка, която е не само ужасно вкусна, но даже и полезна“, разказва Кирил.

„С лактобацилус булгарикус можем да покажем едно многообразие от вкусове и нещо, което в чужбина със сигурност не са опитвали. Да покажем, че българската бира може да бъде качествена“, категоричен е Георги.

Здравословна бира?

Бирата на Георги и Кирил има благотворно влияние върху чревната флора и сърдечната дейност:

„В червата на всеки един от нас има 2 кг и половина бактерии - и добри, и лоши. Колкото по-добри вкарваш от различни храни - дали ще е туршия, кисело зеле или вкусна бира, толкова повече има шанс стомахът да работи по-добре. Правим едно проучване в ИСУЛ, където доказваме, че пропорцията на лактобацили като булгарикуса към лоши бактерии влияе и на холестерола. Хубавото и приятното трябва да са в едно."

Бирата се произвежда в пивоварна в Серес, Гърция, по рецепта на българския възложител. От март тази година ще започне производство в София, при това в кен опаковки.

Бира със спирулина

Следващата цел е бира с щамове на лактобацилус булгарикус, култивирани върху спирулина, поради което бирата ще бъде със син цвят.

„Спирулината в момента е станала доста модерна, защото има много микровещества, които са полезни. Нашата бактерия също го доказва - тя обича да расте върху спирулина. Колкото е по-добра и полезна е средата, толкова по-добре расте самата бактерия“, разказва Кирил.

Бактерията булгарикус със спирулина вече се продава под формата на смути в Манхатън. Това е и най-продаваното смути в 120 магазина в Ню Йорк.

„Все повече хора започват да се интересуват какво ядат. Все повече медицински проучвания показват, че болестите, които знаем днес, започват от червата. По-информирана публика, хора, които се грижат за себе си, започват да ни стават клиенти“, споделя още Кирил.

Той е основател и на компанията, създала единствения биовегански пробиотик в света. Хранителната добавка е сред 20-те любими продукта на Опра Уинфи. Компанията предстои да пусне в продажба и нови продукти с млечни бактерии като луканка без нитрати и хумус без консерванти.

Още за идеите на двамата предприемачи – чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17