Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надя Здравкова от Loveguide:

Повечето учители са възрастни и избягват разговора за сексуална култура с учениците

Откъде децата се образоват сексуално или къде се корени стигмата да се говори за интимността

Снимка: БГНЕС

Има развръзка по казуса за обучителната програма „Таралежи“ на фондация „П.У.Л.С.“ в Перник, която цели превенция на сексуалното насилие чрез обучение по специална програма в училище. След родителски сигнал и решение на МОН обучението по неправителствената програма да бъде прекратено, тази сутрин настъпи обрат и Регионалното управление по образованието в града даде зелена светлина то да продължи в 7-мо училище в града.

Винаги ще има родители, които се притесняват от сексуалното образование в училище, но когато учителите са взели решение, че такова образование е нужно за тези деца, на тази възраст, не би трябвало да има проблем, каза пред "Хоризонт" Надя Здравкова от екипа на инициативата Loveguide. Тя е обиколила над 40 училища в страната и е обучавала десетки ученици.

Как стоят нещата в училище и откъде учениците се информират на тема сексуални отношения? Ето какво казват големите ученици в софийски училища в анкета на „Хоризонт“:

Има разяснителни кампании, но те са супер банални и не представят нещата такива, каквито са на „бойното поле“. 

„В моето училище се провеждат кампании, в които ни обясняват по-подробно. И 12 клас обясняват на по-малките – например осми клас, за сексуалните нужди на хората, как се слагат презервативи и такива неща. Много сексуално образование се получава от средата в училище. Аз конкретно, като бях по-малка, всичко си го научих в училище. Ако се интересува човек, в интернет има всичко, което му трябва.“

„Тези неща, които ни пускат в училище, смятам, че са неадекватни. Не интернет, а филми и романи.“

Часовете по биология не са достатъчни. Има училища, в които темата се засяга в час на класа, друг е въпросът доколко самите учители са подготвени за открит, честен и приятелски разговор за сексуалното ограмотяване, отбеляза Надя Здравкова.

„Първият въпрос, който задаваме на тийнейджърите, когато влезем в час, е „Говорите ли си вкъщи с родителите и с учителите на тези теми?“ И горе-долу под 10% от децата вдигат ръка, което е напълно обяснимо. Дори аз като родител, едно време не съм имала с моите родители такъв разговор. Така че няма откъде дори днешните съвременни, модерни, отворени родители да се чувстват комфортно да подхванат тази тема“, изтъкна Надя Здравкова.

„Нишката се къса и учениците търсят информация за това какво ще се случва с телата им, със сексуалните отношения в интернет“, допълни Здравкова, според която отсяването на вярната от невярната информация онлайн е проблем.

„Стигмата идва от натрупване, незнание и неговорене за това в България нито в училище, нито вкъщи по тези теми“, изтъкна Надя Здравкова. По думите й, тъй като голяма част от учителите у нас са на възраст над 55 години, самите те признават, че е по-добре по тези теми по-млади хора да говорят с децата.  

Още детайли по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41