Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Константин Кугийски

От ляво надясно: Владимир Аврамов, Стоян Сертев, Константин Кугийски, Стефан Магнев
Снимка: Архивен фонд

През 2020 г. отбелязваме 115 години от рождението на изтъкнатия български виолончелист Константин Кугийски, посветил целия си творчески път на камерната музика. Още от студентските си години участва в различни камерни състави - първо в трио с големите наши музиканти Саша Попов и Димитър Ненов, след това от 1931 до 1937 г. е виолончелист в квартет„Лечев". Една година свири в квартет заедно с Михаил Балкански, Стефан Магнев и Константин Старчев, а от 1938 г. до края на кариерата си е член на Български струнен квартет, известен и като Радиоквартет “Аврамов“.

Константин Кугийски е роден на 11 февруари 1905 г. в София, в музикантско семейство. Завършва Музикалната академия като ученик на Иван Цибулка. Едновременно с изявите си като камерен музикант, до 1948 г. той свири в оркестъра на Софийската опера. Педагогическата си работа  започва в частното училище на Димитър Ненов, после в Музикалната академия преподава камерна музика. Негови ученици са изтъкнати наши музиканти като Ангел Станков, Венцеслав Николов, Огнян Станчев, Тодор Вълчев, Майер Франк.

Името на Константин Кугийски се свързва преди всичко със струнен квартет „Аврамов“. Заедно с Владимир Аврамов, Стоян Сертев, Стефан Магнев, той създаде един от най-представителните камерни състави у нас, познат на публиката в цяла България, благодарение на многобройните си изяви и концерти, излъчвани директно в програмите на Българското радио. Изкуството им е познато и чужбина - гостували са в Германия, Унгария, Австрия, Чехия, Ръмъния, Франция, Белгия, Русия и др.

Репертоарът на квартета е много богат и разнообразен, много от изпълняваните творби са записани от Националното радио, което ни дава възможност и днес да се възхищаваме на майсторската им интерпретация.

Константин Кугийски умира на 23 април 1975.

Спомен за квартета и неговата задружни работа е запазен в Златния фонд на БНР - чуйте гласа на неговия създател Владимир Аврамов в запис от 1991 г. - в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28