Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Удар за „Един пояс, един път“, прогнозират експерти

Възможност или криза: Как Пекин ще се справи с коронавируса

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Кризата е възможност“ - неведнъж китайските власти са подхождали по този начин, следвайки старата мъдрост, заложена в йероглифа, с който се изписват и двете думи „криза“ и „възможност“.

Коронавирусът обаче все по-силно разколеба властите в Пекин дали това е вярно. Докато светът ограничава контактите си с втората по големина икономика, за да предотврати разрастването на епидемията, китайските власти вече дори се питат дали имат достатъчно медицински специалисти, които да лекуват все по-големия брой заразени. В същото време бизнесът изчислява загубите от затвореното производство, забавените доставки вътре в самия Китай и към държавите по целия свят.

Репортерът Марта Младенова ще ни предложи обобщение от два анализа, направени за „Събота 150“. Единият е на световноизвестният икономист Раджив Бисуас, а другият - на Имоджен Пейдж Джарет, която следи развитието на икономиките на азиатските държави от Пекин, където живее от години.

„Откакто карантинните мерки влязоха в сила, това е призрачен град. Усещането е, всякаш всичко е пусто. Улиците са напълно тихи. Магазините затварят много рано, около 6 часа вечерта. Понякога има само един - двама минувачи, които разхождат кучето си. Промяната е наистина драстична. Защото изведнъж осъзнаваш колко голям е градът, когато всички хора изчезнат“.

Това разказа Имоджен Пейдж Джарет, която живее и работи в Пекин като част от разследващото звено на британското сп. „Икономист“. В редките си излизания навън Имоджен носи маска на лицето си и както препоръчват здравните власти, мие по-често ръцете си. Признава, че не се страхува от коронавируса, защото живее в столицата на Китай, а там болниците и лекарите са изключително добри за разлика от селските региони на страната. И също така - в Пекин заразата не е толкова разпространена, но икономическите щети, които експертите в столицата изчисляват, са огромни.

„Китайската икономика вече се свиваше, но сега ние очакваме растежът да е още по-малък. Новата ни прогноза е за ръст от 5,3 на сто при „предвирусно“ очакване за 5,9 на сто. Изчислението ни е направено с допускането, че кризата с коронавируса ще бъде овладяна до края на март.

Имаме и по-песимистични сценарии. Например - при условие, че вирусът не е овладян до средата на юни, ръстът на китайския брутен вътрешен продукт ще се свие до 4,5 на сто. Ако правителството не се справи с разпространението на заразата до края на годината, ръстът ще бъде дори под 4,5 на сто“, посочва още Джарет.

Имоджен Пейдж Джарет   Снимка: Туитър

А според Раджив Бисуас - главен икономист на IHS Market за Азия и Пасифика – „Въпреки че официалният рестарт на производството беше на 10 февруари, което вече означаваше забавяне с десет работни дни, процесът на подновяване на работата все още не е приключил. Големите закъснения са факт и ситуацията може да се влоши. През целия месец ще има сериозни загуби особено в повечето промишлени сектори - например при изработката на части и компоненти, в електрониката и автомобилната индустрия“.

Бисуас живее в Сингапур, но преди да се фокусира върху глобалните последици върху икономиката заради коронавируса, изчислява регионалните щети: „Ние също така виждаме много негативно въздействие върху крайното потребление и докато епидемията продължава, този икономически двигател ще буксува. Мисля, че ако погледнем няколко месеца напред, един от големите проблеми ще бъде как частният сектор в Китай ще се справи. Именно малкият бизнес търпи много големи загуби в момента заради липсата на потребление - ресторантите са затворени, малките магазини. Разбира се, големите компании също ще бъдат ударени, защото хората няма да си купуват и автомобили. Големият бизнес в Китай обаче е с държавно участие и със сигурност ще бъде подпомогнат. Въпросът е какво ще стане с малките търговци - колко финансови загуби ще понесат и как ще се справят с кризата“.

За разлика от Джарет, Бисуас е доста по-оптимистичен в очакванията си:

„Подобен вид епидемия би трябвало да бъде овладяна в рамките на няколко месеца, което означава, че можем да очакваме възстановяването от нея още тази година. Ако това се случи, проблемите в изработката и доставката на продукти ще бъдат временни, а след това ще има рязко повишаване на крайното потребление и индустриалното производство в Китай“.

И все пак - какви ще бъдат щетите за глобалната икономика:

Джарет: „Ние ревизирахме надолу прогнозата си за глобалния растеж с 0,1 процентен пункт. Т.е. сега очакването ни е за ръст от 2,2 на сто при 2,3 на сто от предишната ни прогноза. 

Също така виждаме спад на цената на суровия петрол от средата на януари, който се дължи на страховете заради коронавируса. Сега обаче очакваме цените да останат стабилни - между 60 и 65 долара за барел, като допускането е при овладяване на кризата до края на март. Ако това не се случи, а ситуацията се влоши, икономическата прогноза и цените на петрола ще се свият“.

Раджив Бисуас        Снимка: IHS Маркет

Тук Бисуас е съгласен и прогнозира допълнително свиване на производството на черно злато от Организацията на страните износителки на петрол и техните партньори, най-вече в лицето на Русия, в опит да овладеят пазара: „Разбира се, това ще удари сериозно световната икономика, но ще има и много регионални последици - например в Азия и Пасифика, тъй като страните в този регион имат много тясни търговски връзки с Китай и са зависими от посещенията на китайски туристи. За останалите части ефектът от кризата с коронавируса ще е сравнително умерен, ако ситуацията бъде овладяна в следващите няколко месеца. Всичко зависи как медицинските власти ще се справят с епидемията“.

Която ще се отрази и на отношенията между Съединените щати и Китай, най-малко защото представителите на двете държави не могат да се срещнат, за да продължат разговорите, допълни Раджив. Според него - Вашингтон ще прояви известно разбиране към Пекин заради кризата, но то няма да продължава вечно. Теза, споделяна и от Джарет: „Заради първата фаза на търговското споразумение Китай пое много сериозни ангажименти за увеличаване на покупките на американски стоки и услуги, с което да подкрепи най-вече промишлеността и земеделието. Говорим за ангажимент за 200 милиарда американски долара, с което два върне американският внос в Китай на нивата от 2017 година. Мисля, че основният ефект от коронавируса върху търговските отношения ще дойде от факта, че за Китай ще стане още по-трудно да изпълни поетите ангажименти за покупка на американски стоки, най-вече на селскостопански продукти. В краткосрочен план, аз очаквам по-сдържано поведение от страна на Вашингтон, най-малкото защото през есента предстоят президентски избори. Президентът Доналд Тръмп няма да рискува ново нагнетяване на напрежението или налагане на допълнителни тарифи“.

„През 2021 година, ако все още Китай не успява да изпълни поетите ангажименти, двустранните търговски отношения могат да се взривят отново. Извън търговията най-вероятно ще продължи да има напрежение в други сфери като технологиите и финансите. Казано по друг начин, Вашингтон и Пекин продължават да бъдат в обтегнати отношения, въпреки че в момента има известно затишие на търговските престрелки“, казва още тя.

И още - коронавирусът ще отнеме от силата на инициативата „Един пояс, един път“, защото властите в Пекин ще хвърлят всички усилия в овладяването на епидемията, а след това - на икономическите щети, нанесени от нея, категорични са експерти.

Мненията на експертите можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54
Искра Баева

Проф. Искра Баева: Мирът няма да доведе до разпадането на Украйна

Мир с някакъв компромис няма да доведе до разпадането на Украйна. Тя се сплоти и  не е застрашена, ако постигне мир . Русия няма потенциал да застраши цяла Украйна. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. Нито тезата на Русия, нито тезата на Украйна биха могли да се реализират в пълен обем . Русия не може категорично да спечели войната в..

публикувано на 20.04.24 в 11:11