Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Идва ли краят на хартиената бюлетина

Веселин Тодоров: По-изгодно е машините за гласуване да бъдат купени

Машинното гласуване може да оптимизира броя на секциите

Снимка: БГНЕС

Временната парламентарна комисия за промените в Изборния кодекс се събира днес. Сред въпросите, които ще бъдат обсъждани с експерти, е възможно ли е и изборните бюлетини да минават през оптично сканиране подобно на фишовете за тото.

Нашият закон не описва машини, които броят след сканиране. Такива избори се правят примерно във Филипините – това е най-голямата държава с подобни машини за гласуване, там са близо 100 хиляди секции и те са извършвани успешно. Тази технология не е по-евтина от технологията, която сегашният български закон предлага. Машините са малко по-евтини, консумативите – хартията е малко по-скъпа“, обясни в предаването „Преди всички“ Веселин Тодоров, управител на фирмата, осигурявала досега машинното гласуване.

Тодоров уточни, че бюлетините за подобно гласуване трябва да бъдат от по-качествена хартия и с вградени нишки, които позволяват по-надеждно сканиране. При сегашните машини гласуването директно се записва в машината, припомни той.

Ако тръжната процедура започне през пролетта, ще има достатъчно време от необходимите няколко месеца за производство, последвано от три месеца за доставка, инсталиране и обучение, смята Веселин Тодоров. „От технологична гледна много навременно е повдигането на въпроса от страна на премиера и правителството“, коментира той.  

Ако гледаме дългосрочно на освобождаването от хартиените бюлетини, за всички е по-изгодно машините за гласуване да бъдат купени, а не наемани, уточни Веселин Тодоров.

От гледна точка на държавата много по-изгодно е тя да стане собственик на машините, от гледна точка на компаниите, които се занимават с този бизнес, също е по-изгодно. Целта на тези компании е не да дават под наем тези машини, а по-скоро да извършват услугата по поддръжка и развитие на софтуера, по поддръжка на машините. Те могат да бъдат ъпгрейдвани“, заяви още Тодоров, според когото вероятността машините да бъдат произведени в България „не е голяма“.

„На практика това ще са един машини, произведени в Далечния изток, доставени на части тук и сглобени в България. Но трябва всички да знаем, че ще е малко административно техника повече, отколкото инженерна техника“, каза още Тодоров.

Колко машини ще бъдат необходими?

За последните евроизбори са били необходими 3300 машини за 3 хиляди секции, със заложен 10% резерв. Заради съмнения за манипулации оперативно решение на ЦИК забрани подмяната на машини в хода на процедурата, което е довело до спиране на машини в 12-13 секции и изборите там не са могли да продължат с машини.

Добрата практика по света е да има резервни машини, които се сменят за десетина минути, не повече. Още по-добра практика е да има по две машини в една секция – ако едната спре, да продължат изборите на другата“, поясни Веселин Тодоров. Това по думите му ще означава и преразпределение и реорганизиране на секции, тъй като с машини се гласува доста по-бързо, отколкото с хартиени бюлетини.

„Би могло да се обединяват секции, в които да има и повече от 1000 избиратели, с което да се намали общият брой на секциите и от 12 хиляди, те могат да бъдат намалени на 7-8 хиляди, но пък с две машини във всяка.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54