Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В ромските квартали медиатори следят за хора, завръщащи се от чужбина

Ромски организации предлагат на общините подкрепа на терен, искат екипи с БЧК

| обновено на 19.03.20 в 18:16
Снимка: БГНЕС

В ромските квартали има медиатори, които дават разяснения за заразата, какво трябва да се прави при наложена карантина и следят за семействата, завръщащи се от чужбина. Това каза пред БНР Теодора Крумова, програмен директор на "Амалипе" и обясни, че медиаторите информират за пристигащите от други места хора общините и щабовете по места, за да могат да вземат съответните мерки.

Да се внимава, за да не се създаде напрежение, което да прерасне в етническо, категорична беше тя и добави, че мерките трябва да важат еднакво за всички.

Тя посочи, че образователните медиатори също са на терен заради започналото дистанционно онлайн обучение. Център "Амалипе" има 30 медиатори, а от МОН има назначени 1500 образователни медиатори. По думите ѝ те също трябва да бъдат оборудвани с предпазни средства.

"В по-малките населени места хората спазват правилата и са изключително дисциплинирани. Ако излизат, излизат само по един и то с маски", каза Крумова.

Според Крумова дистанционното обучение е на две скорости, защото около една четвърт от учениците нямат собствени устройства вкъщи - примерно имат един телефон, който е на родителите, а децата са повече в семейството и т.н.

В предаването "Хоризонт до обед" Петко Асенов от Световната ромска организация в България коментира, че много от ромите не са наясно с епидемията за коронавируса.

Голяма част от хората в нашите ромски квартали не знаят нищо. Не са уведомени. Те са едни бедни семейства, които живеят в крайности. Няма паника, но не са запознати.”

От Националния съвет на ромите в България са предложили на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса съдействие и помощ.

Имаме в цялата страна някъде около 250 медиатори, здравни медиатори – те трябва да бъдат ангажирани.”

„Мога да ви дам пример – кметът на Монтана направи някакви пакети, които са раздадени в кварталите и са информирани - от къща на къща. За Видин да ви кажа – знаете, че нашите хора пътуват постоянно, по Италия, по Германия. Пристигнаха много хора и във Видин, и в Монтана, и в цялата страна, но никой не ги контролира.”

Медиаторите са към общините. Самите кметове трябва да се мобилизират и да се включат, апелира Асенов.

Трябва да се направят спешно екипи съвместно с БЧК. Нашият Национален съвет наромите в България сме готови по места, където имаме наши структури и НПО-тата да работим заедно, всяко едно семейство да информират, да се дадат на тези хора пакети с препарати. Те трябва да вземат мерки. Ако не се вземат мерки, може да пламне голям бум.”

Всички гледни точки по темата чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Засилено полицейско в ромските квартали на Ямболска област

Засилено полицейско присъствие се въвежда в ромските квартали на Ямболска област. Не спазилите забраната за карантина ще бъдат съдени. Полицейски патрули ще следят за реда в ямболския комплекс „Райна Княгиня“, както и дали се спазва забраната за..

публикувано на 19.03.20 в 17:54
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател...

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check"...

публикувано на 15.04.24 в 06:40