В дни на пандемия, когато личната хигиена е изключително важна и дори може да бъде животоспасяваща, учени и природозащитници припомнят, че над 2 милиарда души по света живеят в страни, застрашени от водна криза. Ограниченият достъп до чиста вода крие здравни рискове и се превръща в трагедия за много общности.
Водата е ценен, но ограничен ресурс. Причините за това са нарастването на световното население и увеличаващото се потребление, наред с климатичните промени. Докато 71% от световната повърхност е покрита с вода, едва около 0,5% от това количество задоволява питейни нужди.
Сунита Нарейн, директор на Центъра за наука и околна среда със седалище в Ню Делхи:
"Днес мръсната вода е най-големият убиец на бебета по света. Липсата на питейна вода причинява здравословни проблеми и става причина за разпространяването на зараза".
Около 2,4 милиона деца в Сомалия нямат достъп до чиста питейна вода. Последиците за тях са – холера, детски паралич, коремен тиф и хепатит А.
Прогнозните данни сочат, че до 2040 година всяко четвърто дете в света, или около 600 милиона, се очаква да живее в условията на водна криза.
Неглижирането на проблема може да предизвика глобална водна криза в следващите десетилетия, предупреждава Меглена Антонова от "Грийнпийс България".
"Увеличава се консумацията от наша страна, но ресурсът не е възобновяем... Регионите с висок риск са на всеки континент".
Австралия е най-сухият обитаван континент на света. Проблемът с ограничените водни ресурси ни отвежда мисловно и до слънчева Африка – Нигерия, Южен Судан и Йемен са само част от държавите, в които водата се е превърнала в привилегия.
Достъпът до чиста вода се превръща в най-важната превантивна мярка срещу пандемията, заявява Нарейн:
"Знаем, че за да се предпазим от коронавируса, трябва да мием ръцете си в продължение минимум на 20 секунди, а така изразходваме около 2 литра вода. Това означава, че човек се нуждае от 20 литра вода на ден само за да измие ръцете си. Ето защо е необходимо да бъдем мъдри, когато изразходваме водните ресурси... Коронавирусът е пандемия, но и глобално предизвикателство, което ни учи, че светът е взаимосвързан и наш ангажимент е да осигурим вода за всички".
Същото мнение споделя и генералният секретар на Световната метеорологична организация Петри Тaалас, който алармира, че светът изостава при постигането на една от глобалните цели за устойчиво развитие, а именно осигуряването на чиста вода и канализация.
"3 милиарда души по света нямат елементарни условия за поддържане на лична хигиена. Това е недопустимо в 21 век".
Как стои въпросът на Стария континент и по конкретно у нас.
Водното богатство на България не е голямо. По водни ресурси на човек от населението тя се нарежда на едно от последните места в Европа. Бедни на водни запаси са още Албания, Прибалтийските страни и Белгия. Меглена Антонова:
"Имаме вода, но трябва да се пази. Голяма част от територията е с риск от недостиг на вода".
Проблемът вече се усети в Перник, където водният режим за гражданите, макар и облекчен, продължава. Водните ресурси у нас не само са ограничени, но и неравномерно разпределени по територията на страната. По-значителни са в Южна България и в планинските територии. Проблем с осигуряване на необходимите водни ресурси поради ограничени водоизточници у нас имат приблизително 500 населени места предимно в областите: Враца, Габрово, Перник и Монтана.
На този фон енергийната индустрия, която разчита на изкопаеми горива, използва огромни количества за производството на гориво и енергия.
Оказва се, че за всеки добит тон въглища се похабяват между 1 и 2,5 куб. метра подземни води. Въглищните мини също могат да причинят дълготрайни щети на реки и подпочвени водоеми и от тях да продължават да изтичат киселини, дори и след затварянето им, алармират еколозите, които възобновяват диалога за необходимостта от енергийния преход.
В сравнение с изкопаемите горива фотоволтаичните системи и енергията, генерирана от вятър, имат незначителен воден отпечатък.
Природозащитниците от "Грийнпийс България" призовават водните ресурси да не бъдат изчерпвани заради икономически цели и призовават за създаването на план за преход и излизане от въглищната зависимост.
Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН) Иванка Динева назначи извънредна проверка в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Д-р Никола Василев" в град Кюстендил, съобщиха от агенцията, цитирана от БТА. Поводът е излъчен репортаж по Нова телевизия, който разказва историята на шестгодишно дете със силни..
Членовете на "Гражданска коалиция", партията на полския премиер Доналд Туск, избраха кмета на Варшава Рафал Тшасковски за кандидат за президентските избори през май 2025 г., съобщи Туск, цитиран от ДПА. При вътрешното гласуване полският министър на външните работи Радослав Шикорски остана на второ място, като получи едва 25,25% подкрепа. Тшасковски бе..
Започна 14-ото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Съзвездие". Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен. Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. Входът за зрители в концертната зала на..
14 сигнала за паднали клони и дърво са получени в хасковската пожарна. От метеорологичната обсерватория съобщиха, че поривите на северозападния вятър са достигали скорост от 86 км/ч. Инцидентът с пречупеното дърво е станал на хасковската улица "Лайпциг", където е ударен паркиран автомобил, който е със счупено стъкло. Това единственият случай с..
Доскорошният лидер на СИРИЗА - основната опозиционна партия в Гърция - Стефанос Каселакис, който беше свален от поста от вътрешнопартийната опозиция, създаде и официално новата си партия. Тя ще се казва "Движение за демокрация“ "Превърнахме се в движение за съпротива срещу унищожаването на вътрешнопартийната демокрация. Ние се превърнахме в..
Британски служители по сигурността разследват голямо изтичане на подробни планове на затвори поради опасения, че те ще бъдат използвани от престъпници за контрабанда на наркотици и оръжия в затворите или за организиране на бягство, пише вестник Таймс“. Спешни мерки за сигурност бяха въведени в множество затвори в Англия и Уелс, след като..
От днес до 20 януари се забранява износът на лекарствен продукт за недоносени деца, който се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни пътища, предизвиквани от респираторен вирус. Забраняват износа на лекарство за недоносени деца, заплащано от НЗОК От Здравното министерство посочват, че според анализ..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов -..