Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И двата приюта за бездомни във Великотърновско затвориха врати за новодошли

Снимка: БГНЕС

Двата приюта за бездомни в област Велико Търново са в Горна Оряховица и спряха да приемат хора. Център „Промяна“ към Евангелската църква и Общинският приют са въвели извънредно строги мерки и са забранили на бездомните, които са приели, да напускат сградите.

Десетки са бездомните в областта, но за тях място няма, след като двата приюта в Горна Оряховица спряха да приемат нови хора. За бездомните е осигурена храна от обществените трапезарии, но тези хора нямат покрив над главата си. Няколко пъти социалната служба във Велико Търново съдейства на болни бездомници да бъдат настанени за болнично лечение, но след изписването им тези хора отново се връщат на улицата и спят в изоставени трафопостове или по строежите.

В център „Промяна“ към Евангелската църква в Горна Оряховица има 37 места, настанените там бездомни са 8. Един от тях е 22-годишният Илия Митков. 

„Тук съм дошъл от февруари месец. Нямаме работа, но спазваме. Мием си ръцете редовно, къпането, както винаги. Самата храна е здравословна – зеленчуци, плодове, закуската и тя хубава – макарони, юфка. Стоим си вътре или в двора. Другаде – не, излезем ли навън, вътре не можем да влезем. Строги са, но се спазва“.

Хората с доход до 100 лева плащат такса от един лев на ден, а тези с по-висок доход са с такса от 3 лева на ден в център „Промяна“. Освен обичайната закуска и вечеря, вече се дава и задължителен обяд. Ръководителят на приюта към Евангелската църква в Горна Оряховица Цветан Цанев е забранил излизането на бездомните извън комплекса и е спрял да приема нови, за да предпази хората в центъра от заразата

„Забранили сме приемането на нови. Много сме резервирани в момента. Желаем да помогнем, но обикновено това са и хора, които пътуват от град в град и е доста рисково приемането на такъв човек. В момента имаме един човек с психични проблеми, който е на терапия и е в ремисия, за неговите лекарства излязох. Имаме жена с високо кръвно налягане, което трудно се овладя с помощта на лекарите, които ни помагат. Имаме човек, който може да се грижи за себе си, но е прекарал инфаркт и инсулт и е със стент. Притесняваме се за здравето им, ако приема някой болен и бъдат заразени. Имам поне двама с придружаващи заболявания, които изобщо са противопоказани да преболедуват подобна инфекция“. 

14 са бездомните, които са намерили подслон и хранене три пъти на ден в общинския приют в Горна Оряховица. Свободното място е едно, но приемът също е спрян по разпореждане на Министерството на труда и социалната политика. Настанените не напускат социалната институция. 72-годишният Стефан Георгиев за втори път е намерил подслон в приюта. 

„Миналата година бях при госпожата и тази година пак дойдох. Няма къде да живея и управителката ме приютява тука. Засега по-добре се чувствам. Хората ми дават всичко, перат ме, баня има, спане има, спокойствие. Аз съм свикнал и на излизането и иначе. Щом ми казват - няма, аз слушам, изпълнявам. Не съм се уплашил изобщо, защото зная, че няма да ме хване“. 

Всички санитарно-хигиенни мерки в общинския приют за бездомни в Горна Оряховица са взети и стриктно се спазват от всички – домуващи и персонал, категорична е управителката Силвия Райкова. В началото било трудно, защото бездомниците се противили на разпоредбите да не излизат. Днес вече са се дисциплинирали и нарушения няма, защото знаят, че който наруши правилата, после няма връщане тук, обяснява Силвия Райкова. 

„Те са нормални хора, които не са под запрещение. Изготвяме списък за пазаруване и всеки ден един от тях ходи до магазина, екипиран с очила, с маска, с дезинфектант в джоба, с ръкавици. Като цяло обстановката е спокойна. Всеки си изпълнява задълженията в приюта. Спазват се всички санитарни изисквания. Как ще се справяме, никой не може да каже. При нас в момента е ден за ден“. 

В приюта са залепени всякакви информационни материали, свързани с коронавируса. На всеки от бездомниците са раздадени брошури, проведени са много разговори. Петима от домуващите днес ще бъдат транспортирани, за да си получат пенсиите, сподели Силвия Райкова. 

„В момента се организира тяхното извозване до пощата, да няма струпване на хора, един по един. Имаме човек, който е опериран на 6 януари, със сърдечна операция, за него е много рисковано. Единият от тях е той, който трябва да отиде да си вземе пенсията. Ще има индивидуален транспорт, само той. Ще отиде, ще си вземе пенсията с личните предпазни средства и ще се върне. Не само те. Ами персоналът? Персоналът си има семейства, семействата имат деца. Няма как. Това, което правя вкъщи, го правим и тук. Никой не би застрашил живота на близките си“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15