Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домовете на мюсюлманите ще са места за богослужение през Рамазана

Снимка: БГНЕС

Домовете на мюсюлманите да се превърнат в места за богослужение през Свещения месец Рамазан – за това призовават от Главното мюфтийство, а коментарът е по повод началото на едномесечния период на въздържание, предшестващ големия религиозен празник Рамазан Байрам. 

Отменят се традиционните за Рамазан общи молитви, а службите ще бъдат предавани онлайн, каквато практика се спазва вече от месец, след като груповите посещения в джамиите бяха забранени. Традиционните религиозни ритуали, характерни за Свещения месец, ще бъдат изпълнени, но в съответствие със здравните препоръки. 

И макар че се отлагат голяма част от традиционните ритуали като колективните молитви, общите ифтари, свързани с раздаването на храна с благотворителна цел, вярващите проявяват разбиране и солидарност към предприетите ограничителни мерки. 

Въпреки че джамиите остават отворени за индивидуални посещения, вярващите предпочитат да се съобразят с призивите на Главното мюфтийство и да се останат по домовете си.

Още от началото на извънредното положение Главното мюфтийство отмени общите молитви. Колективната вечерна молитва, която по традиция се изпълнява по време на свещения месец Рамазан, тази година се отлага и ще се извършва обясни говорителят на Главното мюфтийство Джелал Фаик. Друг религиозен ритуал, който не може да бъде изпълняван по обичайния начин, е общата споделена трапеза, свързана с тържествената вечеря, която се организира по залез слънце с благотворителна цел.

Добрият жест, свързан със споделянето на храна, с тези, които нямат, ще се реализира, но при различен сценарий, обясни Мехмед Аля, районен мюфтия на Разград.

Мюсюлманско изповедание подготвя богата онлайн програма за целия период на свещения месец Рамазан, с което ще бъде удовлетворени духовните потребности на общността у нас. Всекидневно в различни времеви диапазони ще се излъчват видео материали, достъпни на страницата на мюфтийството във фейсбук, както и в съответния ютюб канал.

Позовавайки се на текстове от Свещения коран, Джелал Фаик изтъкна, че в дни на пандемия запазването на човешкия живот е основният приоритет.

На този фон и тази година се очаква много хора с двойно гражданство, които живеят в Турция, да се върнат в България, за да посрещнат религиозния празник със своите близки. Препоръката на оперативния щаб обаче беше да се преустановят тези пътувания, защото Турция се намира в изключително тежко състояние, свързано със заразата от Covid-19.

Периодът на въздържание за мюсюлманите продължава един месец. Към вярващите спазващи Рамазан духовникът Мехмед Aля се обърна с думите:

"Хората трябва да осъзнаят и да се върнат към своя Създател. Да бъдат по-добри към другите хора. Тази доброта отново трябва да се върне и пандемията ни дава тази възможност".  

Репортаж на Еленица Маринова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15