Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новата екранизация на "Дюн" излиза в края на годината

Тимъти Шаламе, Ребека Фъргюсън
Снимка: consequenceofsound.net

Феновете на научната фантастика едва ли са пропуснали първите кадри от предстоящата нова екранизация по романа на Франк Хърбърт "Дюн". Романът, вдъхновил големи фантастични поредици, които и до днес гледаме и обичаме, разказва вълнуваща история, свързана с пустинна планета и специална подправка.

През 1965 година на книжния пазар се появява „Дюн“ от американския писател Франк Хърбърт. Научно-фантастичния роман се превръща в първия носител на наградата „Небюла“, връчвана от Асоциацията на писателите на научна фантастика и фентъзи в Америка. По десетките пътеки на сюжета в „Дюн“ ни повежда Петър Атанасов от специализирания сайт СайФай.бг. 

"Дюн" се развива на планетата Дюн или Еракис - това е една пустинна планета, която е важна за галактиката със своята подправка меланж, само там се произвежда тя. Тя е нещо като наркотик, пристрастява хората и също така обаче им дава известна възможност да виждат в бъдещето", разказа Петър Атанасов.

Въпреки всички качества на книгата, които я превръщат в безценно литературно наследство, две са основните причини за нейната популярност. Така мисли писателят, учител и фен на поредицата Милен Димитров.

"Първото е, че нямаш чувството, че четеш книга от 1965 година. От темите до езика - всичко изглежда съвременно и дори сякаш засяга днешните проблеми. Другото нещо е начинът, по който е написана." 

В края на годината ще видим новата екранизация по популярния роман "Дюн". Това обаче не е първият опит да се направи филм за книгата, припомня Милен Димитров.

"През 1984 е направен опит за филмова адаптация. Казвам опит, защото филмът се оказа не особено успешен. Разбира се, че Дейвид Линч е невероятен кинорежисьор, но според мен изборът точно той да режисира "Дюн" не е особено удачен".

Светът на Дюн е основно вдъхновение за популярни поредици като „Междузвездни войни“ и „Колелото на времето". Премиерата на новата продукция по фантастичния епос е планирана за 18 декември. Кого ще видим в главните роли - разказва Петър Атанасов. "В основните роли ще видим някои от най-големите актьори в момента - Тимъти Шаламе, Ребека Фъргюсън, Оскар Айзък, Джордж Броли" 

Първите кадри от новия филм дебютираха в мрежата на 13 април. Режисьор е Дени Вилньов, когото познаваме от всепризнатите от критиката и киноманите продукции „Сикарио“, „Блейд Рънър 2049“ и „Първи контакт“.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34