Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Джуров: Очаквам бум на нови творби след изолацията

Проф. Пламен Джуров
Снимка: БГНЕС

На 30 април удостоиха проф. Пламен Джуров с най-високото звание на Плевен - почетен гражданин на града и общината. То се присъжда за изключителния му принос и постижения в областта на изкуството и утвърждаване на името на града. Проф. Пламен Джуров е композитор и диригент, родом е от Плевен.

Обстоятелствата не дадоха възможност на маестрото да присъства лично в залата, но крие своето вълнение.

"В известен смисъл е смущаващо, защото изведнъж ставаш център на внимание, което не си очаквал, но при всички случаи е възбуждащо. Връщаш се в спомени, в това, което си правил, кому го дължиш, в родния ти град да те удостоят с най-значимото възможно звание", каза за "Хоризонт" проф. Пламен Джуров.

В условията на извънредно положение изкуството е по-достъпно, смята Джуров.

"При всички случаи, това е документирано изкуство. Прекрасни образци се дават в момента. И може би хората сега повече обръщат внимание на изкуство, защото им е лесно достъпно - отваряш компютъра и си избираш - Париж, Петербург, Берлин..."

В края на миналата година професор Пламен Джуров подари на плевенчани своята музикална творба "Тост за Плевен", изпълнена от Плевенската филхармония. 

"Благодарен съм, че го познавам от студентските си години като изключителен, толерантен и добронамерен колега и приятел. А като композитор има симфонични произведения, написани специално за нашия град и на юбилейния му концерт в края на миналата година Плевенската филхармония изсвири за първи път написаното от него, подарък за плевенчани - "Тост за Плевен", разказа Любомир Дяковски, директор на Плевенската филхармония.

Какви са плановете на проф. Пламен Джуров за дните, в които ще се възстанови посещението на концерти?

"Бърза организация на всички концерти. Мисля, че много от колегите ми, както и аз, седим, пишем, използваме това време. Очаквам, че ще има един бум на нови произведения, вероятно с нещо общо в тематиката, в мотива. Надявам се, че ще имаме радостни моменти на много премиери и жажда в изпълнителите да се възстанови, да търсим сближаването след карантината", допълни Джуров.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59