Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осем държави на три континента - меден месец и пандемия

Пандемията прекъсва околосветската обиколка на Василена Коларова и нейния съпруг Николас Симс

Василена Коларова - Симс и Николас Дейвид Симс
Снимка: Личен архив

Шест месеца на път, посетени 8 държави, простиращи се на три континента, хиляди километри, много емоции и изобилие от преживявания. Така в едно изречение може да се опише околосветското пътешествие, което млада двойка прави непосредствено преди светът да затвори границите си заради пандемията от Covid-19. Василена Коларова - Симс и нейният съпруг Николас Дейвид Симс предприемат това пътуване веднага след като си казват заветното „да“ в атмосферата на Двореца в Балчик миналото лято. Тя е от Добрич, той е от Англия, в момента живеят в Лондон и очакват вирусът да утихне, за да продължат своето пътуване. 

Съвместният живот на Василена и Ник започва през 2013 година, когато и двамата са студенти в университета в Шефилд. Оттогава се ражда и идеята им един ден да предприемат околосветско пътешествие. Дори сватбата не сме планирали толкова дълго и тя дойде по-скоро като нещо, което трябва да направим преди да поемем на път, споделя Василена Коларова - Симс.

"Ние пътувахме в рамките на 6 месеца. Започвахме от Европа, като изкарахме две седмици в Германия на гости, след което се прехвърлихме в Австралия.", разказва тя. 

Василена и Николас Симс     Снимка: Личен архив

Интересното при къмпингите в Австралия е, че колкото те са по-диви като природа, толкова и тяхната цена е по-висока. Разбира се има и напълно безплатни, но те не предлагат нищо повече от санитарен възел, допълва Василена. Макар и добре оборудвани и водени от приключенския си дух, не липсват и моменти, в които да искат да се откажат заради понатрупалата се умора.

"В онлайн пространството съществува една много романтична представа за това да пътуваш и да живееш в кола, да разчиташ само на природата около себе си, но това е изключително трудно. Особено когато все пак се опитваш да се придържаш към някакъв бюджет и когато в палатката няма климатик, когато не си свързан с хладилник или нещо подобно", казва още Василена Коларова - Симс.

Василена Коларова - Симс и Николас Дейвид Симс    Снимка: Личен архив

Василена и Николас са посетили още Бали, Сингапур, Малайзия, Тайланд, Лаос. Едно от незабравимите им преживявания е тридневното им пътуване с лодка по река Меконг в Лаос.

"Пътуването също беше изключително лудо преживяване. Лодките са изключително допотопни, дървени, двигателите им са абсолютно открити, мръсотията е навсякъде. Беше много интересно преживяване".

Именно по времето на това пътуване, което е от малкото с организирана група, двамата си създават истински приятелства, което също ги зарежда. След Бали, Сингапур, Малайзия, Тайланд и Лаос двойката по план е трябвало да посети и Виетнам и Камбоджа. За съжаление пандемията ги принуждава да прекратят пътуването си и да се завърнат обратно в Англия.

Цялото пътуване, придружено с богат снимков материал, Василена описва в своя блог. Споделя, че всеки ден е попълвала дневниците си и че подобно изживяване не бива да се допусне да избледнява с времето, а трябва да се запази колкото се може повече. Освен за бъдещи пътувания тя си мечтае и един ден текстовете ѝ да бъдат публикувани в книга.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17