Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Настолните игри - забавление и терапия

Снимка: Фейсбук

От древния шах до съвременните стратегически или забавни игри, настолните игри винаги са били предпочитан начин за забавление за всички възрасти. Те развиват редица умения при децата и могат да имат терапевтичен ефект при проблемни взаимоотношения. По време на кризата заради коронавируса са алтернатива на скуката при домашна изолация.

Настолните игри придобиват все по-широка популярност у нас. Освен в книжарниците, можем да ги открием и в специализираните магазини или в сайтове, където истинските ценители могат да намерят любимите си игри, да разберат за нови или да се свържат с други фенове. В много градове се откриват и специални зали за игра, организират се фестивали.

"В световен мащаб настолните игри придобиват все по-голяма популярност", казва в предаването "Закуска на тревата" Мирослав Гаригов от сайт за настолни игри. Според него това важи и за България, макар и в по-слаби темпове. 

"Започват да се организират все повече фестивали и събития в цялата страна, свързани с настолните игри. Тези фестивали се посещават както от любители, които искат да пробват нещо ново, така и от по-запалени играчи от цялата страна. Организират се турнири, има викторини, има кътове за свободна игра, където можеш да пробваш различни игри", допълва Гаригов. 

Не е изненада, че в дните на изолация се наблюдава ръст в продажбата на настолни игри. Най-сериозен интерес обаче има покрай Коледните празници, разказва Мирослав Гаригов.

Най-разпространени и масови са семейните и парти игрите.

"Съответно има хора, които обичат повече стратегически игри. Хора, които обичат да играят по отбори, т.е. кооперативни игри. Наблюдават се нови тенденции в създаването на все по-нови и интересни игри, които са свързани с виртуална реалност, с изкуствен интелект“.

Сред десетките заглавия на настолните игри едно привлича вниманието с актуалността си - "Пандемия".

"Играта е изключително популярна в световен мащаб. Към основната игра има създадени допълнителни разширения, които правят играта още по-интересна и комплексна. В пандемия играчите играят един с друг и се обединяват заедно срещу играта. Има зараза, която започва от картата на света и целта на играчите е заедно да опитат да преборят заразата, което в днешната ситуация звучи доста актуално и това именно прави играта доста търсена в момента", подчертава Мирослав Гаригов. 

За уменията, които развиват настолните игри разказва и психологът Емилия Сотирова, според която този вид игри имат и терапевтично въздействие. Сотирова е част от екип, разработващ семейна терапевтична игра, фокусирана върху проблемите в семейния живот.

"Играта представлява една условна ситуация, тя не е обикновеният или действителният живот, но съдържа елементи от него. Една игра, за да е игра, има правила, има цели, има резултат, съответно има роли", пояснява Емилия Сотирова.

При настолните игри ние сме вътре в играта и в същото време сме извън нея и виждаме цялата картина.

"Да виждаме цялата картина и да имаме перспектива са много важни умения, които ни служат и в живота. Това е и част от терапията. Идеята на един терапевт, на един психолог е да покаже цялата картина", казва Емилия Сотирова. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53