"С еднократна парична помощ само някои семейства ще бъдат стимулирани, нужно е мярката да се допълни с множество други, най-вече със сериозна работа със семействата". Това каза пред БНР Деян Колев - изпълнителен директор на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" по повод предложението на ГЕРБ за еднократна помощ от 250 лв. на нуждаещи се семейства, чиито деца са записани в осми клас. Той беше категоричен, че всяка мярка, свързана с повишаване на обхвата на децата в системата на образованието, е смислена и е добре да бъде прилагана.
По думите му междуинституционалните екипи за обхват на учениците са се занимавали с това преди ограничителните мерки заради пандемията и е имало върнати в училище деца.
"Въпросът е децата да бъдат адекватно интегрирани в съответния клас, да наваксат с пропуснатия материал и да се повиши качеството на образованието", обясни експертът.
В предаването "Преди всички" Колев посочи, че след 7-и клас винаги е най-големият брой на отпаднали от училище деца:
"Установихме след проучване, че около 7% от децата не продължават в средна степен на образователната система. По-голям е този процент в малките населени места, където няма средно училище и децата трябва да пътуват. Вижда се, че има и икономическа причина - децата трябва да пътуват, да им се купуват учебниците и учебните помагала след 7-и клас. Затова предоставянето на финансова помощ, макар и еднократна, би било стъпка в правилната посока".
Според Колев не само икономическа е причината за отказа от училище:
"Водеща е бедността, но тя се допълва от консервативни патриархални нагласи, че детето, най-вече момичето, откъсвайки се от семейството, може да тръгне по лош път".
По думите на експерта работата със семействата е ключова.
Цялото интервю на Лора Търколева с Деян Колев в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Близо 2,1 милиона лева плати държавата през Министерството на здравеопазването за осигуряване на противоепидемичните мерки при провеждането на парламентарните избори на 4 април тази година . Кои фирми усвоиха парите и какво доставиха, по каква процедура беше направено договарянето и спазен ли беше критерият за най-ниска доставна цена,..
„Направихме блиц изследване в периода 13-15 април сред нашите 265 респонденти, за това какви мерки очаква бизнесът от новото управление. Имаме представени 18 сектора, преобладаващи са ресторантьорство и хотелиерство - може би защото 28 на сто от този бизнес беше засегнат тежко. 54 на сто от запитаните отговарят, че ще имат проблеми с..
Стоим много назад в сравнение с нашите съседи в подготовката за предстоящия туристически сезон, предупреди пред БНР Илин Димитров, председател на Варненската туристическа камара. „ Държавите около нас са много активни . Гърците договориха преференциални условия с Израел, с Великобритания, с Румъния. Преди да бъде приет европейски регламент..
„В икономиката имаме инерция в тенденциите, основни двигатели, които не се поддават полкова лесно и толкова бързо на политически промени. Да се прогнозират апокалипсиси за това, че се сменя правителство, е несериозно.“ Това каза в интервю за БНР бившият вицепремиер проф. Даниела Бобева, икономист и финансист. Всяка икономическа система..
„ Очаквах повече изненади във встъпителните изказвания на лидерите при откриването на новия парламент, особено от представителите на "Има такъв народ", а всички погледи бяха вперени предимно най-вече в тях“, коментира пред БНР Ирена Тодорова, преподавател в Нов български университет по политически науки. „Това, което най-ясно се очертава,..
„Съзнателният съвременен човек е формиран в кръговрата на революции и войни, за да прави избор, а не да регистрира кой е решил да го промени. Онзи или онези, които се борят да отнемат този избор в една антиоруелова приказка, извършват геноцид над свободния човек .“ Това заяви в интервю за БНР акад. проф. Дроздстой Стоянов, психиатър, бивш..
„В нашата лаборатория приоритетно изследваме медицинския персонал за наличие на антитела, защото той е най-рисковият контингент“, каза пред БНР д-р Александър Колевски, началник на Централната лаборатория по микробиология в Александровска болница. „Имаме над 1500 проби, като наблюдението ми относно имунитета на преболедувалите е..
" Голямата надежда в новото Народно събрание е председателката Ива Митева, но една птичка пролет не прави ". Този коментар направи пред БНР проф. Огнян..
Близо 2,1 милиона лева плати държавата през Министерството на здравеопазването за осигуряване на противоепидемичните мерки при провеждането..
" Беше редно Бойко Борисов да подаде лично оставката на правителството пред парламента ", заяви пред БНР Росен Плевнелиев, президент на България от 2012..