Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Аламанов: Българите няма да се върнат на Черноморието

Протестиращи: Със сила не могат да ни върнат от Гърция

Несебър
Снимка: БГНЕС

Загубиха ли безвъзвратно българските морски курорти родните туристи? Покрай поредния казус, взривил общественото мнение - този с плажа в местността Алепу, поредният протест събра любители на природата и противници на презастрояването на българския бряг.

Откраднаха ни Черноморието. Откраднаха ни спомените дори.“

Алепу, 2019  Снимка: БГНЕС

Заради такива неща нашето Черноморие е станало тотално отблъскващо – и за българите, и за чужденците. Единственото, което можем да постигнем, е да придърпаме утайката на Европа и туристи, които са готови да плащат не повече от 10 лева на ден за евтино пиене. И това да е гледката, която ще бъде обичайна за нашето море.“

„Затова масово хората, познати мои, ходят на почивка другаде, а не в България.“

Една значителна част от българите няма да стъпят никога обратно по българското Черноморие. Няма как да ги върнат от Гърция, ако ще с насилствени мерки, ако ще танкове да сложат по границата. Вие знаете ли колко хубави празни диви плажове има там, на които хората от Солун си зарязват по цяло лято палатката и ходят там събота и неделя - палатката си стои на пясъка и никой не я пипа.“

Там има природа, малки къщички, ниско строителство, закони, които се спазват. Никой не изнаглява по този начин – да построи хотел и да каже – това не е хотел, ами е стена. Толкова е абсурдно, че нямам думи.“

Синеморец  Снимка: БГНЕС

Дивото къмпингуване – тук няма къде да отидеш. Единственото място, което остана, е Крапец и там ще му видят сметката.“

И е тъжно, когато видиш някакво хубаво местенце, след 10 години прилича на центъра на София. Каква почивка? По-добре си остани в големия град.“

„За да бъдем здрави, за да бъдем щастливи, да можем да работим добре и да живеем в едно здраво общество, ние имаме нужда от чиста околна среда и от запазена природа.“ Всичко това споделиха протестиращи в репортаж за предаването "Хоризонт до обед".

„Проследих ситуацията. Донякъде е забавно, донякъде е леко комична, трагична“, каза пред "Хоризонт" експертът по комуникации Любомир Аламанов в коментара си по казуса „Алепу“.

Относно имиджа на българското Черноморие, представен в официални клипове, който се разминава с действителността, той отбеляза:

В комуникациите основното правило е, че не трябва да се лъже. Трябва да се показват позитивните страни на даден продукт – било то стока, държава, компания, каквото и да е, но не трябва да се лъже. Понякога, когато някой, ентусиазиран да представи по-добре своята стока, прекрачи тази граница, той доста добре разочарова евентуалните си клиенти и те повече не стъпват при него. Ако държавата привлече туристи с подобни клипове и те дойдат и видят какво е реалното положение, те най-вероятно няма да се върнат повече“, заяви Аламанов.

Огромна част от туристите по българското Черноморие в последните години не се интересуват от природата, а от турове по барове и безплатно пиене, допълни той и посочи, че „да имаме образ на алкохолна дестинация не е от най-хубавите неща.“

Любомир Аламанов изтъкна, че и хотелиери, и самото правителство са получили „много ясни сигнали от страна на българите“, които на апела „Елате по родното Черноморие и изберете българското“ са отговорили с въпроса „Защо?“

Алепу, 2020  Снимка: БГНЕС

Хотелиерите не питат хората - да строим ли голяма, обемна, подпорна стена, която оставя усещането за стаи, но после, когато трябва да напълним хотелите, се обръщат към нас и казват – елате да ги напълните, изберете българското. Тази подпорна стена ли трябва да „напълним“, пита експертът.

Когато този бранш иска от 400 километра ивица, морска, да изкара печалби, които например в Гърция се изкарват от десетки пъти повече километри, това очевидно няма как да се случи. Няма нормален разговор какъв туризъм искаме да правим“, подчерта Аламанов.

Едно според него е сигурно – българите няма да се върнат по българското Черноморие, независимо от всички рекламни клипове. „Защото всеки нормален човек иска да отиде някъде, където има усещане за хубаво прекарване.“

Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17