Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплатна онлайн платформа помага на хора, търсещи работа

Снимка: БГНЕС

Колко често сте си мислили да смените професията? Днес заради пандемията от коронавирус десетки са хората у нас, които възнамеряват да променят професионалния си път, защото всяка криза води до промени в живота ни. До нови предизвикателства и най-вече до необходимостта да оцелеем в променящия се свят. Това казват създателите на първата безплатна интернет платформа, която среща търсещите нова професия със своите вдъхновители.

Да бъдем креативни и пълни с идеи, които да ни помогнат в оцеляването. Това ни съветва Мина Костова, един от създателите на безплатната онлайн платформа SmallTalk, която има за цел да срещне хора от дигиталната сфера с хора, които желаят да са компютърни специалисти, уеб дизайнери, мениджъри.

Мина Костова написала пост в социалните мрежи, чрез който предлага да помогне на всеки, който има нужда от подкрепа за писане на автобиография и кандидатстване за работа, защото е видяла, че на много хора им е необходимо съдействие.

„Така се роди SmallTalk. Седнахме, разговорихме се с какво ние можем да сме полезни, в какво имаме опит и някак си събрахме нашата квалификация, нашето желание  и така се роди нашата идея“, каза Мина Костова.

Мина Костова е завършила финанси в Шотландия, но се връща в България, въпреки възможността, която ѝ се предлага там да се занимава с инвестиционно банкиране в Единбург.

След като се среща с ментор у нас, Мина попада в сферата на човешките ресурси и заедно с приятел решават да създадат платформата SmallTalk, за да бъдат полезни на хората, които търсят консултация с професионалистите.

„Ние използвахме първоначално нашите контакти в социалните мрежи, за да разпространим идеята. Много впечатлена съм, че първите хора, които откликнаха на това да се регистрират като вдъхновители, това бяха хора, които ние не познаваме. Хора, които са с изключителен опит, над 10 години опит в  IT сферата. Хора, чието време е изключително ценно, но въпреки това те се регистрираха, кандидатстваха и искат да бъдат част от това нещо. Има доста желаещи. Може би общо са над 60 в момента - имаме 30 участника, 30 вдъхновителя", допълни Костова.

SmallTalk има своите регистрирани потребители. Един от тях е Кристиян Кръстев от София, ученик в 11 клас, който научава за платформата от интернет.

„Много мои познати бяха споделили, че съществува такова нещо. И аз си казах - добре, защо пък да не пробвам, звучи много интересно. Влезнах и се регистрирах“, допълни Кристиян Кръстев. 

Мина Костова и Кристиян Кръстев са млади хора, които търсят нови хоризонти за реализация.

„Ние искаме да помогнем, защото оценяваме, че в момента ние имаме работа, ние можем онлайн да работим, за жалост много други хора не могат. И осъзнават, че едно кариерно преориентиране ще им даде достъпът до това нещо“, подчерта Мина Костова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15