Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политиците са ухажвали електората и преди две хиляди години

Монтират реставрирано каменно императорско писмо на 18 века

Снимка: БГНЕС
Политиците са ухажвали електората и преди две хиляди години с жестове на благодарности. Доказателство за това е огромното каменно писмо, тежащо над два тона, което двама императори изпращат до жителите на античния град Никополис ад Иструм край великотърновското село Никюп. Уникалният паметник, разкрит при археологически разкопки в началото на миналия век, днес отново ще се извиси на мястото си, благодарение на проекта на сдружение „Бъдеще за Никюп“ и Регионалния исторически музей във Велико Търново.

Писмото на двамата императори Септимий Север и Каракала до жителите на Никополис ад Иструм преди повече от 1800 години е запечатано за поколенията върху камък. Надписът е открит при археологически разкопки преди един век - натрошен на парчета и със следи от огън. Императорското писмо е от 193-а година след Христа, разказва археологът и директор на Великотърновския историческия музей Иван Църов:

„Става дума за епиграфски паметник, много интересен, който е открит при разкопките в началото на XX век. Публикуван е 1921 година. След смъртта на император Пертинакс, който само два месеца и половина е бил на власт, започва гражданска война. Изведнъж легионите издигат трима претенденти за императори. Между отделните легиони започват сражения. В крайна сметка се налага император Септимий Север. Той успява да победи другите претенденти и взема цялата власт еднолично“.

По време на войната за императорския престол, която продължила няколко месеца, интересна е съдбата на цивилните римски градове, разказва археологът Иван Църов:

„Византион категорично се е присъединил на страната на Песциний Нигер – претендентът, издигнат от легионите в Мала Азия. Никополис, изглежда, в първия момент не са се ориентирали гражданите по правилния начин и също са минали на страната на оня император, но да не забравяме, че Първи италийски легион квартирува само на 50 километра от Никополис. Освен това в този период управител на Долна Мизия е братът на един от претендентите Септимий Север, което означава, че легионите са на негова страна. Така много бързо се е наложило Никополис да вземе вярната посока на ориентиране“.

За да потушат негативното впечатление от грешната си стъпка с подкрепата на неправилния претендент и да се спасят от военни набези и драстично увеличение на данъците, първенците и жителите на Никополис ад Иструм се откупуват като дават за кампанията на Септимий Север внушителната сума от 700 000 денара.

„И императорът Септимий Север в знак на благодарност, куртоазия е всичко, разбира се, както тогава е бил обичаят, благодари на гражданите чрез писмо, което изпраща до градския съвет. Веднага градският съвет се разпорежда съдържанието на писмото, което вероятно е било написано на свитък, да бъде изсечено върху камък, за да може всички да го виждат. Този камък, този епиграфски паметник е достигнал до наши дни, щастлива случайност, но във фрагментирано състояние“.

За да бъде реставриран и издигнат отново паметникът на мястото си, където е бил в древността, сдружение „Бъдеше за Никюп“ спечели финансиране по проект на голяма търговска верига. Историческият музей додаде недостигащата сума и така стана възможно експонирането в пълния му блясък на импозантното императорското писмо от преди 18 века, поясни музейният директор Иван Църов“

„Приблизително е около 3,5 метра висок, доста е голям, защото текстът върху надписното поле е много дълъг. Тежи около два тона, два тона и триста килограма, не сме го изчислявали точно. В момента вече е готов бетоновият постамент. Надявам се около втората половина на август паметникът вече да е реставриран и монтиран на мястото си“.

Почистването на фрагментите на императорското писмо и тяхното консервиране се прави от реставратора в Регионалния музей във Велико Търново Руен Хаджиниколов. Специалистът работи с най-съвременните консервационни материали, ползвани в практиката на известните музеи при обработката на лапидарни паметници. Изборът на технологията при работа с уникалния паметник от Никополис ад Иструм е консултиран както с българските реставратори, така и с опита на известни европейски учени.

Цялостният резултат от проекта ще допринесе за повишаване на туристопотока в римския град. Табела с оригиналния текст, преводи на български и английски език, поставена до надписа, ще направи достъпно неговото послание за по-голям кръг от хора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15