Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мюсюлманската общност чества Курбан Байрам

Снимка: БТА

Мюсюлманската общност чества Курбан Байрам. Вярващите раздават курбан за здраве и си искат прошка. Празникът продължава 4 дни, а честванията започнат с отслужването на празничния байрамски намаз.

Вторият голям празник в мюсюлманския религиозен календар се чества 70 дни след Рамазан. Освен повод за веселие и среща с роднини, неговото настъпване дава възможност и за равносметка на живота и поведението на праведните. 

"Курбанът е един от най-големите мюсюлмански празници. Може да го сведем до първият пратеник - Адем", каза в предаването "Хоризонт за вас" заместник-главният мюфтия Ахмед Хасанов.

Празникът е посветен на жертвоприношението и на пророка Ибрахим, който е трябвало да даде в жертва сина си Исмаил. Така Аллах поискал да изпита вярата на бащата и когато видял неговото покорство и готовност да изпълни повелята, той му изпратил да принесе в жертва животно. Целта на курбана е праведните да засвидетелстват своята преданост:

"Самият термин курбан означава приближаване към Всевишния Аллах. Защото ние вярваме, че всеки човек има нужда от близост със Всевишния“, допълни Ахмед Хасанов.

Пандемията от коронавирус се превръща в тежко изпитание за милиони мюсюлмани по света. Ограничени са масовите ритуали, както и посещенията на светите места. Заради удължената противоепидемична обстановка у нас байрамският намаз отново ще се отслужва на открито със спазване на социална дистанция.

Традиционно байрамът започва с празничната молитва, на която присъстват всички мъже. А след това по домовете семействата започват подготовка за празника.

"Ислямът призовава вярващите да си помагат и да градят заедно общество, чиито основи са единството и милосърдието. Празникът Курбан Байрам е споделяне на възможностите с онези, живеещи в нищета" , споделя Хасанов.

"Един от стълбовете на исляма е мюсюлманинът да раздава на брата си. Защото днес си беден, утре си богат, не се знае какво ще стане".

За поредна година празникът Курбан Байрам преминава под знака на благотворителна кампания, провеждана от Главното мюфтийство. Говорителят на духовната институция Джелал Фаик допълни:

"Правим кампания за сближаване. За даряване на курбаните към Главното мюфтийство. След това тези курбани се раздават на крайно нуждаещи се хора и за трите духовни училища, и за Висшия ислямски институт. Тази година имаме 60 тона месо за Курбан Байрама".

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54