Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква ще бъде съдбата на хотел „Рила“

Могат ли да бъдат пресечени апетитите към централните градски части

Снимка: БГНЕС

Ще изникне ли нова, 11-етажна сграда на мястото на столичния хотел „Рила“, разположен в идеалния център на града и превърнал се в емблема на цял период от по-новата история? Хотелът попада в територия на архитектурно-историческо наследство в сърцето на София, а това не е първи опит за прекрояване на пространството.

Темата е стара, сега инициативата отново излиза на дневен ред, припомня в предаването "Преди всички" арх. Борислав Игнатов, заместник-председател на Столичния общински съвет от групата на „Демократична България“.

„Наистина попада първо върху сърцето на София и на древна Сердика, на архитектурния резерват. В основите на хотела безспорно има ценна археология, която, ако този хотел бъде съборен и на негово място тръгне да се строи нова сграда, тази археология долу ще бъде унищожена“, коментира Игнатов пред "Хоризонт".

Снимка: БГНЕС

В момента тече 14-дневен срок за възражения, които след това ще бъдат разгледани от експертен съвет. Дори там да мине с одобрение, следващата стъпка е в Комисията по архитектура и градоустройство, където Общината има силен и важен ход да не бъде одобрен този план, смята Игнатов.

Ходовете на общината са да не се съгласи с инициативата и да върне проекта за преразглеждане, което е изразено и в становище на районния кмет Трайчо Трайков, посочва арх. Игнатов. „Аз не знам някой от общинската администрация или от Общинския съвет да подкрепя този проект. Смятам, че е неподходящ и наистина показва още веднъж слабостите в нашето законодателство.“

Борислав Игнатов дава примери с новото строителство на сгради мастодонти като тази на площад „Македония“ и до БНТ в София, но подчертава, че процесът е характерен и за други големи градове. „И това трябва да бъде пресечено с осъвременяване на общите устройствени планове – основното, което трябва да се направи. За да няма повече апетити в централните градски части да изникват сгради, които развалят характера на тези зони и създават проблем за всички и печалба за собствениците.“

Извън ценната археология, подобна сериозна намеса в толкова трудна за балансиране част на града като централната градска част поставя въпроси от всякакво естество, отбелязва и Трайчо Трайков, кмет на столичния Район „Средец“, в който попада хотелът. Според Трайков не е ясно как би се съчетала транспортната и логистична инфраструктура на подобен голям проект с амбицията на общината да разширява пешеходните пространства и философията за човешкото лице на града.

„Първите известни опити за реализиране на нова сграда на това място са от 2008 година и тогава дори амбицията е за 22-егажна сграда. След това през 2018-а има друг проект, който не включва събаряне на сегашната сграда, а дострояване. Сегашният проект в сравнение с предишния, е с намалена обща разгърната застроена площ, но пък със събаряне“, уточнява Трайков.

Още информация по темата чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17